33/24 Plán autonomní mobility do roku 2025 s výhledem do roku 2030;T:28.2.2024
Materiál navazuje na iniciativy směřující k podpoře rozvoje automobilového průmyslu v ČR. Materiál v úvodu shrnuje stav dosavadního vývoje příprav autonomního řízení, resp. […]
Materiál navazuje na iniciativy směřující k podpoře rozvoje automobilového průmyslu v ČR. Materiál v úvodu shrnuje stav dosavadního vývoje příprav autonomního řízení, resp. autonomní mobility, její přínosy pro společnost zahrnující zvýšení efektivity a bezpečnosti či snížení emisí, potenciální příležitosti pro průmysl a přehled mezinárodních aktivit souvisejících s rozvojem autonomního řízení. První část materiálu je věnována východiskům a dosavadnímu vývoji, přínosům pro společnost a stanovení hlavního cíle a celkového směřování Plánu. Druhá část materiálu se týká konkrétních opatření, kterých je celkem 13 a jsou zařazeny do čtyř hlavních oblastí. První z nich se týká tzv. dopravně-technických opatření, která se zaměřují na oblast infrastruktury pro testování, kybernetické bezpečnosti a informačního modelování staveb. Součástí materiálu jsou také opatření týkající se oblasti legislativy, standardizace a etiky. Tato část zahrnuje řešení právního rámce na národní i mezinárodní úrovni a etické aspekty. Podpora výzkumu, vývoje a inovací, a to včetně mezinárodní spolupráce, představuje další z oblastí, kterým se předkládaný materiál podrobněji věnuje v rámci další části. Poslední část se zaměřuje na oblast osvěty a vzdělávání, ve které Plán definuje opatření pro vzdělávání v autoškolách i ve všech stupních vzdělávacího systému a významné téma osvěty, které je pro přijetí nových technologií zásadní. Širší dopady zavádění autonomní mobility spočívají i v možných změnách na trhu práce, v pojetí určitých profesí či změnách v rámci mobilitních služeb a jejich poskytování. Tyto aspekty jsou také součástí osvětových aktivit.
Připomínky zasílejte prostřednictvím přiloženého formuláře na adresu pripominkovani@komora.cz nejpozději do 28. 2. 2024.