O nás
Kdo jsme?
Jsme největší komunitou podnikatelů v zemi. Sdružujeme více než 16 000 členů organizovaných v 49 územních komorách a v téměř 130 oborových asociacích.
Naším posláním je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR, a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Bráníme přijetí byrokratických nařízení a chceme snížit počet těch stávajících. Proto POMÁHÁME PODNIKATEŮM RŮST.
Naše činnost je zakotvena zákonem č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR dle něhož Hospodářská komora hájí zájmy podnikatelů ze všech oborů a ze všech regionů s výjimkou oblasti zemědělství, potravinářství a lesnictví. tyto oblasti hájí Agrární komora ČR.
Vnitřní předpisy upravující naši činnost najdete ZDE.
Co děláme?
Poskytujeme každodenní podporu podnikatelům zejména sdílením aktuálních informací, novinek z ekonomiky a legislativy, odbornými radami a poradenskými službami. Pomáháme se se zaměstnáváním zahraničních pracovníků, nabízíme odborné kurzy a školení v nových trendech, organizujeme networkingové akce, usnadňujeme vstup na zahraniční trhy vč. uzavírání nových kontraktů, podporujeme systém partnerského modelu celoživotního učení a vzdělávání a v neposlední řadě zajišťujeme dokumenty potřebné k bezcelnímu vývozu zboží či služby elektronického mýtného.
Jsme tu pro každého podnikatele díky široké síti územních komor. Hospodářskou komoru naleznete v každém kraji, a ve více než 70 městech po celé ČR.

Jak pomáháme podnikatelům?
Nasloucháme potřebám podnikatelů a živnostníků a hájíme jejich zájmy. Daří se nám prosazovat taková opatření, díky kterým zlepšujeme podmínky pro podnikání, a to mj. prostřednictvím našich 250 zástupců v různých výborech, komisích a pracovních skupinách.
Zasadili jsme se například o zavedení paušální daně, kompenzační programy v době pandemie i energetické krize včetně zastropování cen.
Podívejte se na některé naše úspěchy z minulého roku:

Udrželi jsme zaměstnanecké benefity
Vláda ve snaze snížit schodek rozpočtu zamýšlela zcela zrušit daňové osvobození zaměstnaneckých benefitů. Po kritice Hospodářské komory vláda ustoupila a daňovou uznatelnost nepeněžitých bonusů zachovala do výše poloviny průměrné mzdy, tedy do ročního limitu 21 983 Kč.
Vyjednali jsme snížení cen energií
Po tlaku Hospodářské komory vláda s ERÚ plošně snížily všem podnikům i domácnostem poplatky za regulovanou část elektřiny a plynu pro rok 2024. Firmám, jejichž výrobní technologie jsou energeticky náročné (např. ocelárnám, sklárnám, výrobcům keramiky či papírnám), Komora vyjednala snížení poplatku za podporované zdroje energie o 3,5 mld. Kč.
Otevřeli jsme dveře k zakázkám v zahraničí
Českým výrobkům, službám a investicím Komora pomohla proniknout na zahraniční trhy. Organizovala obchodní jednání během 14 podnikatelských misí ve 20 zemích, další cesty delegací firem zabezpečily komory v regionech. V průběhu pracovní cesty premiéra po Asii podnikatelé projednali obchodní příležitosti v Kazachstánu, Vietnamu, Singapuru, Indonésii, na Filipínách a v Uzbekistánu. V USA jsme podpořili české start-upy.
Snížili jsme podnikatelům administrativu
Komora do vládních antibyrokratických balíčků prosadila změny zjednodušující život živnostníkům a podnikům, například se zrušily potravinářské průkazy nebo periodické lékařské prohlídky pro nerizikové profese. Od svých členů shromáždila dalších 400 podnětů na odstranění zatěžující byrokracie, za které bude lobbovat v letech 2024 a 2025.
Pomohli jsme firmám zaměstnat cizince
Komora prosadila navýšení vládních kvót na kvalifikované zahraniční pracovníky. V roce 2023 zaměstnavatelům vyřídila 880 žádostí o více než 6 000 pracovníků z 10 zemí, a to z Arménie, Černé Hory, Filipín, Gruzie, Indie, Kazachstánu, Moldavska, Mongolska, Severní Makedonie a Srbska.
Iniciovali jsme mírnější Euro 7
Na půdě komory byla přijata deklarace průmyslových a zaměstnavatelských svazů k návrhu normy Euro 7, zpřísňující limity emisí pro osobní i nákladní dopravu. Deklarace se stala důležitým dokumentem, který pomohl ministru dopravy a europoslanci Alexandru Vondrovi vyjednat v EU rozumnější pravidla pro automobilový průmysl. Limity pro emise výfukových plynů se zmírnily a firmy na přizpůsobení se novým pravidlům dostaly více času.
Struktura Hospodářské komory ČR
Regionální část
Hospodářská komora České republiky je v regionální části aktuálně tvořena 14 krajskými komorami a 45 okresními či obvodními hospodářskými komorami.
Oborová část
Oborová část Hospodářské komory je tvořena téměř 130 živnostenskými společenstvy, která jsou děleny do 4 profesních unií dle oboru jejich působnosti.

Prezident Hospodářské komory
Lídrem Hospodářské komory je její prezident, kterého volí sněm složený ze členů komory.
Aktuálním prezidentem je Zdeněk Zajíček. Narodil se v Praze, kde vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 1996 až 1998 byl poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Od roku 1999 do roku 2002 stál v čele Magistrátu Hlavního města Prahy. V letech 2006 až 2009 působil jako náměstek ministra vnitra odpovědný za veřejnou správu, informatiku, legislativu a archivnictví. Poté byl postupně náměstkem ministryně spravedlnosti s odpovědností za implementaci datových schránek v justici a náměstkem ministra financí s působností v oblasti ICT a správy majetku státu.
Spolupracoval na vzniku Rady pro informační společnost a konkurenceschopnost, kterou i opakovaně vedl. Podílel se na celé řadě úspěšných projektů v oblasti digitalizace veřejné správy, jako jsou například Czech POINT, Datové schránky, Základní registry, Informační systém Státní pokladny, Bankovní identita, Digitalizace stavebního řízení, Digitální technické mapy, Zákon o BIM nebo Zákon o právu na digitální služby. Je také prezidentem ICT Unie. Inicioval vznik Vládního výboru pro strategické investice a na podzim roku 2022 se stal z pověření premiéra Petra Fialy koordinátorem pro řešení energetické krize v Česku včetně související pomoci podnikatelům.
“ Příběhy našich podnikatelů jsou silné, inspirativní a motivující. Jsem si jistý, že bez jejich zápalu a energie bude náš stát chudší i slabší. Ale také vím, jak podnikatelům na našem Česku záleží. Že chtějí Česko silné, úspěšné, respektované a sebevědomé. A právě proto a právě pro ně, pro naše podnikatele stojí za to bojovat, hlasitě a viditelně zvedat hlas proti neodůvodněné regulaci a nadměrné byrokracii, vytvářet jim podmínky a dopřát jim sluchu i ocenění. „
Historie Hospodářské komory
Hlásíme se k historickému odkazu středověkých cechů, jejichž kořeny sahají až do 14. století, do období vlády Karla IV. i období staršího. Nejstarší zaznamenaná artikule (norma upravující fungování řemeslných cechů) pochází z roku 1318 a patřila bratrstvu krejčích na Starém městě Pražském. Svůj vlastní cech měli např. zedníci, kameníci, krejčí, obuvníci, koláři, platnéři či hrnčíři. Právě ochrana a zastupování zájmů řemeslných živností spojuje někdejší cechy s dnešní hospodářskou komorou. Novodobé cechy jsou její nedílnou součástí.
Koncem 40. let 19. století řešily rakousko-uherské státní orgány zákonné zakotvení živnostenských a obchodních komor na území monarchie. Jako první vznikla komora ve Vídni a postupně se ustavily komory v jednotlivých regionech říše. V letech 1850 a 1851 vnikají komory také na českém území v Brně, Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Chebu nebo Olomouci. Rok 1859 pak přinesl definitivní konec cechovního zřízení a každý, kdo si zakoupil živnostenský list, mohl řemeslo provozovat.
Během první republiky jsme ve vybraných agendách pro podnikatele plnili roli státu. V letech 1948 1993 existovala Československá obchodní komora, která byla sloučena s nově s nově vzniklou Hospodářskou komorou České republiky. Ustavující sněm proběhl 20. března 1993 v Praze, kde byl prvním prezidentem zvolen Zdeněk Somr.
O naší současné historii se dozvíte více na www.komora30.cz nebosi stáhněte publikaci Komora 30 let. K dostání je také kniha Hospodářská komora včera a dnes (1850 -2018).
Staňte se členem
Přesvědčily vás výhody a jste již rozhodnuti stát se našimi členy? Vyplňte přes tlačítko níže přihlášku ke členství v Hospodářské komoře ČR.
Nejste zatím rozhodnuti, váháte a máte více otázek? Jsme tu pro vás! Napište nám přes formulář níže a my vás budeme co nejdříve kontaktovat.