Jde o mezinárodní program mobility Evropské unie, který umožňuje začínajícím podnikatelkám a podnikatelům získat znalosti potřebné k zahájení nebo úspěšnému provozování vlastního podnikatelského projektu. Začínající podnikatelé se setkávají a vyměňují si znalosti a nápady pro podnikání se zkušeným podnikatelem, u něhož žijí a s nimž spolupracují po dobu 1 až 6 měsíců.
Podmínky programu umožňují začínajícímu podnikateli navázat obchodní vztahy a načerpat praktické rady od zkušených podnikatelů v zahraničí působících v příbuzném či identickém oboru. Hostitelskému podnikateli umožňují získat nové nápady a osvojit si nové dovednosti. Pobyt spolufinancuje Evropská komise. Nenechte se zmást názvem, účast v programu není věkově omezená. Jsme součástí konsorcia partnerů z devíti spolupracujících evropských zemí (Itálie, Francie, Španělsko, Kypr, Řecko, Německo, Česká republika, Rumunsko a Portugalsko).
Jako začínající podnikatel/ka se programu můžete zúčastnit, pokud:
jste odhodláni zahájit podnikání
začali jste podnikat v posledních 3 letech
a
máte projekt či podnikatelský nápad, který je součástí podnikatelského záměru
máte trvalý pobyt v jedné z účastnických zemí
jste ochotni spolupracovat (v rámci pobytu) se zkušeným podnikatelem z jiné země a přispět svými znalostmi a dovednostmi k jeho podnikání
Jako hostitelský podnikatel/ka se programu můžete zúčastnit, pokud:
máte trvalý pobyt v jedné z účastnických zemí
jste majitel/ka a vedoucí malého nebo středního podniku nebo osoba přímo zapojená do podnikání na úrovni vedení podniku
již několik let provozujete firmu a chcete sdílet nabyté znalosti a zkušenosti s novým podnikatelem či podnikatelkou a působit jako jeho či její mentor/ka
Co mi účast v programu přinese?
Začínající podnikatel bude 1 až 6 měsíců intenzivně pracovat v malém nebo středním podniku v jiné zemi pod vedením zkušeného podnikatele. Ověří si vlastní podnikatelský záměr a bude moci sdílet zkušenosti se zkušeným podnikatelem. Otevírá se tím také možnost zisku nových kontaktů, přístupu na nové trhy či mezinárodní spolupráce a spolupráce se zahraničními obchodními partnery. Pobyt bude mít částečně financovaný Evropskou komisí, a to až do výše více než 1100 Eur na měsíc/pobyt v zahraničí. V neposlední řadě bude mít možnost zlepšit své jazykové znalosti a poznat novou zemi a její kulturu.
Hostitelský podnikatel má skvělou příležitost získat pro svoje podnikání nové nápady začínající podnikatelky či podnikatele a využít pro vlastní podnikání nové dovednosti a znalosti, kterými sám nedisponuje. Je možné, že se ze začínajícího a zkušeného podnikatele stanou časem i obchodní partneři.
Proč do toho s námi jít?
Usilovně podporuje začínající i zkušené podnikatele a na programu Erasmus pro mladé podnikatele se v pozici kontaktního místa podílíme již řadu let. Zájemcům z řad zkušených i začínajících podnikatelů poskytujeme plnou podporu a osobní přístup. Aktuální, 13. cyklus programu, je v plném proudu a v případě zájmu o zapojení se do programu či v případě různých dotazů nás neváhejte kontaktovat.
Lukáš Pešek – absolvent Střední průmyslové školy Polytechnické, Zlín
Lukáš si vybral za svou cílovou destinaci Kypr. Zatím ještě nepodniká, je krátce po střední škole a rád by nejdřív získal nějaké zkušenosti a rozšířil si obzory. Do programu šel s motivací poznat nové prostředí, osahat si práci s lidmi a v neposlední řadě také poznat i samotné odvětví. V budoucnu by totiž rád podnikal právě v odvětví vodních sportů. Ze svého výjezdu si odnesl mnoho nových zážitků, mimo jiné se naučil také surfovat, a domnívá se, že ho program v jeho potenciální podnikatelské kariéře určitě obohatil. Naučil se pracovat pod tlakem v různých stresujících situacích, zlepšil si znalost angličtiny a schopnosti adaptovat se na nové prostředí.
Jako nejzásadnější pro svoji podnikatelskou budoucnost vnímá dovednost efektivně a s klidem komunikovat s různými lidmi. „Program vřele doporučuji všem mladým lidem. Výstup z komfortní zóny není snadný, ale přináší s sebou nové zážitky a poznání inspirativních lidí, a to za to rozhodně stojí.„, říká.
Miroslav Švára – spoluzakladatel Trdlokafe
Miroslav je zkušený podnikatel, kterého zaujala možnost stát se hostitelským podnikatelem a dělat tak mentora začínajícímu podnikateli. Tím byl Branislav Toman ze Slovenska. Miroslav provozuje úspěšnou síť kaváren a nedávno potřeboval pomoct v technické části podnikání, s aktualizací softwaru a celkovým zefektivněním procesů. S tímto mu Branislav díky svému vzdělání a zkušenostem v IT oboru dokázal hravě pomoct. Miroslav si proto jeho pomoci velice cení a dodává, že díky Branislavovi jejich technická část podnikání běží bez problémů a fakturace a platby probíhaly na jedničku. Na oplátku se Branislavovi snažil předat co nejvíce zkušeností a dovedností a dával mu také velkou porci zodpovědnosti.
Miroslav by rád s Branislavem zůstal v kontaktu i nadále. Z pohledu hostitelského podnikatele jsou dle něj pro úspěšnou spolupráci důležité znalosti, dovednosti a kompetence, flexibilita, motivace a chuť učit se novým věcem. Zásadní je chování začínajícího podnikatele. Celkově hodnotí program velmi kladně a vyzdvihuje především zisk nového know-how.
Martina Hladilová – poradkyně v oboru vzdělávání s více než 1O letou praxí v neziskových organizacích
Martina vyjela do Velké Británie, kde navázala partnerství s místním podnikatelem v oblasti technologií, sociálních médií, marketingu a organizování eventů Jamesem Perrym. Partnerství se ukázalo jako velice produktivní. Oba partneři totiž svoje podnikatelské aktivity významným způsobem posunuli již v průběhu vzájemné spolupráce. Martině se během svého pobytu povedlo v Česku založit neformální zelený komunitní obchod a zahájit přeprodej ekologických produktů pro domácnosti, z jejichž prodeje jde část peněz na charitativní účely. James pak během vzájemné spolupráce změnil celkovou byznysovou strategii a začal se soustředit více na podnikání podporující komunity. Zároveň díky spolupráci s Martinou i díky jejím znalostem prostředí dokázal navázat nová partnerství s neziskovými a charitativními organizacemi.
Martina hodnotí svou účast v programu jako úspěšnou. Zejména oceňuje získané dovednosti v marketingu sociálních sítí, které plánuje využít ve vlastním podnikání. S Jamesem chce zůstat nadále v kontaktu a spolupracovat na dalších projektech.
Bernardo Garcia Morales – zakladatel architektonické firmy OCA
Bernardo vlastní mladou architektonickou firmu se sídlem v Barceloně, se kterou se účastní architektonických soutěží napříč Evropou. Mimo jiné firma navrhuje rozšíření kongresového centra v Praze. Bernardo hledal do svého týmu novou krev, mladého a motivovaného architekta, kterého našel ve Volenu Guertchevovi. Volen se podílel na každodenních aktivitách firmy. Dostal od Bernarda volné ruce a zodpovědnost, pracoval na tvorbě designu, kreslení technických dokumentací, modelování budov ve 3D prostoru nebo se účastnil jednání s různými byznysovými partnery. Zastával funkci vedoucího projektového manažera ve třech architektonických soutěžích.
Bernardo si práce Volena vysoce cení a vyzdvihuje jeho samostatnost, kreativitu a kvalitní práci, která pomohla výrazně zlepšit výstupy firmy a protože cítí s Volenem vzájemnou synergii, doufá, že budou v nějaké formě spolupracovat i nadále. Spolupráce dvou architektů je tak tím zkušenějším z nich hodnocena jako velmi zdařilá. Volen přinesl do firmy inovativní přístupy, novou energii a zajímavé návrhy na architektonické projekty z různých koutů Evropy.
Veronika byla v roce 2020 začínající podnikatelkou a ve své společnosti YOUnique Association se zabývala podporou mladých lidí a mladých pracujících v jejich osobním a profesním růstu. Do programu se přihlásila s cílem získat nové poznatky a know-how od zkušených organizací pracujících s mladými lidmi a díky nim vytvořit vitální organizaci s udržitelným dopadem na místní komunitu. Veronika měla velké zkušenosti s pobytem v jiných evropských zemích, proto byla maximálně připravena na výjezd do Řecka, kde již měla dopředu připraveno ubytování a kde si našla zkušeného hostitelského podnikatele Erata Chatzimichalaki se svou neziskovou organizací Hopeland věnující se studentským vzdělávacím projektům.
Během svého půlročního pobytu pracovala Veronika na několika projektech, rozvíjela manažerské dovednosti a v neposlední řadě pracovala jako ambasadorka EYE programu a díky její svědomité práci se programu nakonec zúčastnilo několik místních mladých ambiciózních lidí. Veronika potvrzuje, že její pobyt v Řecku byl pracovně úspěšný a všechny vytyčené cíle se jí povedlo naplnit. Přestože situace nebyla ideální a v Řecku byla v té době karanténa, organizace fungovala v online prostředí zcela naplno.
Dina Abdelfahez – EU programová manažerka, konzultantka řízení nevládních organizací, vyučující na Karlově univerzitě
Dina byla v roce 2020 studentkou Karlovy Univerzity s úmyslem věnovat se v budoucnu podnikání v oblasti sociální inkluze a program EYE vnímala jako dobrou příležitost vybudovat síť s jinými experty a podnikateli v této oblasti a inspirovat se od nich při tvorbě projektů, které by mohly být implementovány v České republice. Jako hostitelského podnikatele si vybrala Mohameda Dahy Ahmeda z německého Paderbornu podnikajícího v oblasti Erasmus+ . Dina se ze začátku účastnila důležitého MOOC training kurzu, následně společně s Mohamedem plánovali materiály, metodologie, nástroje a vše potřebné, aby se mohli sami přihlásit k pěti projektům pro Erasmus+ a jednomu AMIF projektu.
Hlavním cílem bylo pro Dinu naučit se dovednosti v oblasti fundraisingu a tohoto cíle se jí díky spolupráci s Mohamedem povedlo dosáhnout. Dina proto hodnotí svůj výjezd pozitivně a sama by ráda začala pracovat na svém podnikatelském projektu v nejbližších třech měsících. Přestože svůj pobyt hodnotí jako krátký, získala cenné zkušenosti. Ráda by také s Mohamedem zůstala v kontaktu.
Salwu nejvíce zaujala atmosféra berlínského podniku The Reader Berlin hostitelské podnikatelky Victorie Gosling. Coby marketingovou copywriterku a komunikační strategičku oslovil podnik pro své zaměření na pořádání workshopů kreativního psaní, seminářů a různých literárních akcí. Výjezdu do Německa Salwa vůbec nelituje, naopak cítí, že měla velké štěstí, jelikož pobyt právě u této hostitelské podnikatelky byl velice příjemný a obohacující. Victorie byla úžasná mentorka, která si pro Salwu vyhradila spoustu svého volného času a byla jí kdykoliv k dispozici. Navíc z fungování celého podniku byla jasně patrná vášeň ke knihám a literatuře, což je přesně to, čeho by sama chtěla dosáhnout i ve svém podnikatelském projektu.
Salwa se po této cenné zkušenosti cítí být připravena odstartovat vlastní podnikatelský projekt. Berlín se svou specifickou vibrující atmosférou a komunitou lidí pro ni byl obrovskou inspirací, ze které bude ještě dlouho čerpat.
Projekty a dotace
Projekty a projektové záměry vycházejí z potřeb naplnění cílů Hospodářské komory ČR či navazují na již v minulosti proběhlou projektovou činnost především v oblasti vzdělávání a podpory podnikatelů.
GREENPACT
Hospodářská komora je aktuálně jedním z partnerů mezinárodního konsorcia projektu GREENPACT, který spadá pod program Interreg CE a zaměřuje se především na cirkulární ekonomiku ve středoevropském regionu.
Projekt je realizován se zapojením akademické sféry (Media Stuttgart University, Science and Technology Park of the University of Rijeka, Ekonomická univerzita v Bratislavě) a dalších externích a regionálních partnerů.
Podnikům v oblasti cestovního ruchu a kreativního průmyslu projekt nabízí zázemí a znalosti akademického prostředí a kreativitu mladých nadaných lidí při hledání cest, jak uplatnit principy cirkulárního a udržitelného podnikání s cílem zvýšit jejich konkurenceschopnost.
Projekt byl zahájen 1.4.2023 a bude probíhat až do 31.3.2026
Další úspěch zaznamenala HK ČR na podzim 2020, kdy uspěla jakolídr v dalším mezinárodního projektu Erasmus+ klíčové oblasti2: Podpora digitálních kompetencí. Více na oficiálním webu projektu: DIGIS – DIGIS (erasmusplus-digis.com).
Výstupem projektu je intenzivní propojení vzdělávání a praxe v daném oboru v praktické formě zpracovaných kvalifikačních standardů pro dvě profese a to:
Programátor a vývojář aplikací virtuální reality
Vývojář a operátor bezpilotních leteckých systémů
Praktické výstupy z projektu byly rovněž prezentovány v rámci konference, která proběhla souběžně s festivalem virtuální a rozšířené reality – Future Mind fest v Praze dne 2.11.2023. Více informací o konferenci: https://futuremindfest.com/
PARTNEŘI PROJEKTU:
CVETNET
HK ČRse v listopadu 2019 stala poprvé za svojí existencilídrem Evropského projektuv rámci programu Erasmus+ v klíčové oblasti 3: Sítě dalšího odborného vzdělávání, které rekvalifikují zaměstnance a mentory MSP v digitální oblasti. Více na oficiálním webu projektu: Home | CVETNET.