Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
V uplynulém období se znovu eskalovala obchodní válka mezi USA a Čínou. Ta v určitých přestávkách panuje již mnoho let, zintenzivňují se ovšem reakce daných stran. Často jde o čipy a s nimi spojené vzácné materiály. Čína nedávno reagovala na nové restrikce v oblasti vývozu čipů, které omezily přístup k součástkám pro čipy s umělou inteligencí, tím, že zahájila šetření vůči Nvidia Corp. a zakázala export vzácných minerálů používaných ve vojenských technologiích. Jaký by mohl být další vývoj tohoto obchodního sporu? Co by to mohlo znamenat z pohledu drahých kovů?
Od roku 2015 prochází Čína obdobím, kdy se snaží zvýšit svoji konkurenceschopnost v oblasti čipů. Čína tak představila velmi ambiciózní plán, jehož cílem je stát se světovým lídrem v technologiích včetně polovodičů. Do té doby se hojně spoléhala na dovoz vyspělých čipů od amerických firem jako Intel, AMD nebo taiwanské společnosti TSMC. Očekává se, že čínský trh s polovodiči vzroste do roku 2027 o dalších 50 % na téměř 200 miliard dolarů.
To samozřejmě vyžaduje přístup k řadě technologií, know – how v této oblasti. USA prakticky od začátku vnímají tento plán jako hrozbu pro svou technologickou nadvládu. Po zvolení D. Trumpa se množství sporů v této věci zvýšilo. USA uvalily restrikce zejména na společnost Huawei. Zablokovaly tak přístup Huawei k vyspělým čipům a technologiím 5G. Následně byla tato společnost zapsána na black list – má tedy odepřeny americké technologie.
Se znovu zvolením D. Trumpa se ukazuje, že spory v oblasti čipů a vzácných surovin mohou dál eskalovat. Čína reaguje tvrdými protiopatřeními, jako je omezení exportu vzácných minerálů (např. gallium a germanium), které jsou zásadní pro výrobu čipů. Také zahajuje šetření vůči firmám, jako je Nvidia, čímž se snaží vytvořit páku v budoucích jednáních. Drahé kovy, vzácné suroviny se tak stávají prostředkem k získání vlivu a dominance v technologickém sektoru. V příštím roce by se tak dal očekávat mohutný vzestup cen celé řady komodit, které jsou veřejně obchodované právě na pozadí další eskalace této obchodní války mezi Čínou a USA. Výrazně by tak mohly zdražovat vzácné suroviny, ale i tradičnější kovy, podle analytiků by v „rally“ mělo pokračovat zejména zlato, stříbro či měď.