Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
ČNB má před Vánoci na programu napínavé zasedání. Již na posledním setkání byla bankovní rada rozpolcená a část centrálních bankéřů viděla relativně silné argumenty pro stabilitu sazeb. A s nižší úrovní sazeb budou varování jestřábích hlasů v bankovní radě narůstat.
Pro taktickou pauzu v uvolňování měnové politiky hovoří především kombinace silného růstu spotřeby domácností (v HDP za Q3 2024 skončil nad prognózou ČNB) a rychlého růstu mezd (opět viditelně nad poslední prognózou). Rychlá domácí spotřebitelská poptávka se odráží ve zvýšené inflaci služeb. A jsou to současně právě odvětví služeb, která jsou zodpovědná za nejrychlejší růst mezd – dá se tedy hovořit o určité malé inflačně-mzdové spirále v segmentu služeb. A centrální banka má strach, že dočasný nárůst inflace nad 3 % na přelomu roku může vést k dalšímu od-ukotvení mzdově-inflačních očekávání ve službách a spirálu udržovat v chodu…
Na druhé straně však oproti prognóze ČNB i naším výhledům zaostávají investice a exporty (slabší v HDP za Q3) a poslední čísla z průmyslu neukazují, že by se na tom mělo něco měnit. A právě slabé investice byly již v minulosti argumentem pro další uvolnění měnových podmínek. Navíc v tuto chvíli poměrně svižně dál míří dolů se sazbami i ECB, což umožnilo koruně v posledních týdnech zabodovat.
Z našeho pohledu tak argumenty pro další snižování sazeb směrem k rovnovážné sazbě (do okolí 3,5 %) existují. V prosinci však spíše zvítězí taktická opatrnost, na kterou ostatně ukazují i poslední rozhovory centrálních bankéřů v čele s guvernérem Alešem Michlem. Stabilitu sazeb nakonec připustil i do této chvíle spíše holubičí viceguvernér Jan Frait. Jako pravděpodobnější se nám tedy zdá, že další snížení úrokových sazeb uvidíme až v únoru 2025.