Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Ceny kávy arabika dosáhly historického maxima, když poprvé překonaly hranici 140 US centů za váhovou libru. Jen letos zdražila arabika o více než 80 % a důvody tohoto růstu sahají především do Brazílie, kde dlouhotrvající sucho a vysoké teploty výrazně zasáhly tamní produkci kávy.
Podle společnosti Volcafe Ltd. se očekává, že brazilská úroda v sezóně 2025-26 dosáhne jen 34,4 milionu pytlů, což je o 11 milionů méně, než bylo odhadováno ještě v září. Tento výpadek vytvoří globální deficit 8,5 milionu pytlů, což je již pátý rok v řadě, kdy poptávka po kávě převyšuje nabídku.
„Výrazný pokles produkce v Brazílii, která je klíčovým světovým producentem arabiky, bude mít dlouhodobý vliv na ceny. Tyto rekordní hodnoty na burzách se postupně promítnou do cen pro spotřebitele,“ uvádí Kryštof Míšek, hlavní analytik společnosti Argos Capital.
Mišek očekává, že růst cen se brzy projeví nejen v cenách balené kávy, ale i v kavárnách a restauracích. „Vzhledem k tomu, že ceny kávy narostly o více než 80 % od začátku roku, bude tlak na růst maloobchodních cen nevyhnutelný,“ vysvětluje Míšek.
Rovněž dodává, že spotřebitelé by měli být připraveni na to, že vyšší ceny se mohou promítnout do celého roku 2025. „Výpadky produkce v Brazílii, která tvoří téměř třetinu světové produkce arabiky, budou mít dlouhodobé dopady. V kombinaci s rostoucí globální poptávkou po prémiové kávě je pravděpodobné, že vysoké ceny zůstanou realitou minimálně do roku 2026,“ uvedl Míšek.
Na ceny reagují také kavárny, které čelí tlaku na své marže. Václav Lednický, ředitel společnosti Julius Meinl zabývající se dodávkami kávy pro gastronomii, vysvětluje: „Já si naopak nemyslím, že by to mělo vést k výraznému zdražování v gastronomii. Odhaduji, že vliv vyšších cen se promítne v kavárnách v řádu korun – dvou, maximálně tří za espresso. Cena suroviny v kavárně tvoří jen menší část nákladů na porci. Na pultě obchodů se káva zdraží výrazněji. Očekávám 15–20 %.“
Nadcházející roky naznačují, že trh s kávou zůstane pod tlakem. Deficity produkce a rostoucí náklady mohou znamenat další růst cen, který zasáhne nejen kavárny a restaurace, ale i běžné spotřebitele. Pokud se situace nezlepší, může být káva považována za stále luxusnější komoditu.
Pro všechny milovníky kávy tak může být příštích několik let výzvou. Nezbývá než doufat, že se trh postupně stabilizuje a ceny se vrátí na přijatelnější úroveň.