Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Říjnový výsledek průmyslu skončil za naším očekáváním: -2 % meziročně (versus +1 % očekávání).
Částečně jde o efekt vyšší srovnávací základny z konce uplynulého roku, částečně se však na průmyslu projevuje opatrnost domácích investorů a slabá zahraniční poptávka. Na slabou investiční aktivitu podniků ukazoval ostatně i výsledek HDP z Q3 2024, který překvapivě ukázal na mezikvartální pokles investic. Zejména investice do strojů a technologií v posledních kvartálech klesaly, což odráželo rostoucí nejistotu v evropském průmyslu obecně. Vidina nárůstu globálního obchodního napětí a slabý index evropských nákupních manažerů nevěští ohledně oživení zahraniční poptávky v nejbližších měsících nic dobrého.
Meziroční pokles se v tuto chvíli týká většiny klíčových odvětví včetně strojírenství i segmentu automotive s výjimkou výrobců kovových konstrukcí. Některá odvětví (včetně těžby) začínají těžit z velmi nízké srovnávací základny z uplynulého roku. Těžko však očekávat, že by do budoucna táhla český průmysl. Směrem k roku 2025 sice sázíme stále na pozitivní efekt nižších zahraničních úrokových sazeb, rychlejšího čerpání evropských fondů a zastavení post-covidového trendu “vyskladňování”. Rizika jsou však vzhledem k rostoucímu obchodnímu napětí a prohlubujícím se strukturálním problémům Německa vychýlena směrem dolů.
Z pohledu ČNB vidíme po silných mzdách a maloobchodu zvednutý varovný prst v podobě slabšího průmyslu, který dává také určité argumenty do rukou holubic v bankovní radě, volajících po snižování sazeb “bez prosincové pauzy”. My s naším finálním verdiktem ohledně prosincové ČNB počkáme na zítřejší listopadová inflační čísla (zatím stále držíme pro prosinec pokles sazeb o 25bps).