středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 6. 11. 2024 07:05

OpenAI rozšířila systém ChatGPT o funkci pro internetové vyhledávání

AI a vyhledávače: Co můžeme očekávat?

OpenAI se prostřednictvím nové funkce aplikace ChatGPT vydala na souboj s jinou AI aplikací, Perplexity, která byla prvním opravdovým AI vyhledávačem. Mají toho obě docela hodně společného, používají Bing a snaží se sumarizovat, vyhodnocovat a spojovat informace, které na základě výsledku vyhledávání získají. Není to tedy pouze o generování textu, ale o generování textu na základě již jinde existujícího textu.

Jakub Danielka autor

Počítačová škola GOPAS

Foto: Shutterstock.com
OpenAI rozšířila systém ChatGPT o funkci pro internetové vyhledávání Co můžeme očekávat? Foto: Shutterstock.com

Obě aplikace jdou samozřejmě po krku i Alphabetu, mateřské organizace vyhledávače Google. Ten ale nově umožňuje podobnou funkci v Gemini (zatím přes Google AI Studio), ale dorazí to určitě i do Gemini jako takového. Alphabet má samozřejmě výhodu, a to je vyhledávač Google, který generuje někdy výrazně a někdy méně výrazně lepší výsledky než Bing.

Kvalita výsledků mezi SearchGPT, jak se funkce původně nazývala a Perplexity mi přijde jako subjektivní téma. Je také třeba rozlišovat mezi Perplexity a Perplexity Pro Search, což je primárně placená funkce s omezeným využitím ve verzi zdarma. Ta se umí nad vyhledáváním více zamyslet.
Jako koncový uživatel to samozřejmě vítám, z těchto bojů (ChatGPT vs Claude, SearchGPT vs Perplexity) totiž právě koncoví uživatelé těží. Každopádně vždy se jedná pouze o nástroj, nikoliv samospásné AI řešení.

Alphabet, respektive Google, stojící za stále dominantním prohlížečem Chrome hledá cesty, jak se v AI vrátit na výsluní. Takže to teď zkouší přes tento prohlížeč. Je to nejjednodušší cesta k uživatelům a jejich počítačům. Nicméně podobné projekty rozhodně nejsou nové, už cca rok existuje Open Interpreter, který umožňuje využít plejádu AI modelů, a to i těch, které je možné spustit lokálně přímo na počítači uživatele. Ten se neomezuje jen na prohlížeč, ale umožňuje ovládat rovnou celý počítač. Nově se přidal i Anthropic se svým nástrojem Claude, který lze provozovat v zatím izolovaném virtuálním počítači, Docker kontejneru.

Nicméně, velké omezení Claude pramení z toho, že screenshotuje, to co „vidí“ na obrázku, pak hledá klikatelné prvky a následně na ně pomocí souřadnic kliká. Paradoxem tak trochu je, že když jsem Clauda testoval, nepodařilo se mu právě na Google přejít přes Souhlas se zpracováním osobních údajů. Díky tomu si lidstvo zachová svoji relevanci na této planetě, budeme pro AI klikat na tyhle souhlasy. To screenshotování je v každém případě pomalé, a ne zcela přesné. Open Intepreter k tomu přidává to, že píše skripty, které následně ovládají počítač, takže to řeší trochu jinak.

Ale mějme na paměti ještě jednu věc. A to je skutečnost, že AI může dělat chyby, a to i v programování sktriptů. A když ji pustíte k počítači, tak ty chyby mohou znamenat také ztrátu dat. Koncept je tedy fajn, ale chce to ještě trochu času.

Články autora Jakub Danielka

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Aktuality

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...