Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Podle dat společnosti Benefit Plus, jejíž systém zaměstnaneckých benefitů využívá více než 200 000 zaměstnanců, Češi v létě utrácejí za zájezdy čím dál tím méně. Nominální meziroční pokles je 11 %, oproti době před covidem dokonce 21 %. Za cestování v létě se však celkem utratilo o 5 % více než loni.
Loni tvořily zájezdy 46 % výdajů v oblasti cestování, letos se jedná o 40 %. Lidé jezdí s cestovkami čím dál méně, jak vysvětluje Ondřej Tyl, CEO společnosti Benefit Plus: „Před pandemií tvořily zájezdy přibližně 70 % výdajů v oblasti cestování, ale covid tento trend prudce zvrátil a letos jsme na 40 %. Za cestování na vlastní pěst se tak aktuálně utrácí 60 %,” popisuje.
V červenci a srpnu 2024 utratili zaměstnanci na cestování celkem o 4,7 % větší část rozpočtu, který v benefitech mají, než loni. Kromě rozdílu mezi covidovým a následujícím cestovatelským rokem 2021, kdy zde byl nárůst 5,9 %, se jedná o největší skok.
„Poslední dva roky nabízíme i online ubytování skrze platformu Booking.com. Lidé ji v rámci benefitů hojně využívají, meziroční nárůst je téměř dvojnásobný, ze 13 % na 22 %,” pokračuje Ondřej Tyl. Kromě toho si lidé mohou hotely a penziony objednávat také sami.
Podíl čerpání na cestování vůči celkovému čerpání benefitů ukazuje, že se letošní čísla vrátila na úroveň před pandemií, na rok 2019.
„Příští léto očekáváme pokračování vzestupného trendu. Čerpání benefitů na cestování by se mohlo vyšplhat až ke 40 %,” predikuje na závěr Ondřej Tyl.
Stejně jako v minulých letech, i letos lidé cestovali nejvíce v červenci. Za cestování zároveň utrácejí každoročně víc a i když jsou zájezdy stále oblíbené, stále více lidí volí cestování na vlastní pěst.
Na základě dostupných dat se čekává, že oba tyto trendy budou pokračovat i v příštích letech.