čtvrtek 23. ledna 2025
ikona hodiny 20. 10. 2024 05:34

Poplatek z pobytu přispívá k rozvoji lázeňských míst a infrastruktury

Poplatek z pobytu je tradiční, v rámci celého světa běžně vnímanou součástí nákladů na pobyt v místě, kam člověk jede na dovolenou, relaxací či léčením. Návštěvník turistické destinace se v tu chvíli stává občanem daného místa a využívá kompletně zdejší infrastrukturu.

Jitka Ettler Štěpánková autor

tajemnice Sdružení lázeňských míst České republiky

Foto: Shutterstock.com
Poplatek z pobytu přispívá k rozvoji lázeňských míst a infrastruktury Foto: Shutterstock.com

Novelou zákona o místních poplatcích dostala lázeňská místa od začátku roku 2024 možnost pracovat s touto položkou i u pobytů v rámci komplexní lázeňské léčebně rehabilitační péče, která byla při minulých novelách z této povinnosti osvobozena. Lázeňská města po celé České republice využívají poplatek z pobytu k financování důležitých projektů a udržování lázeňské tradice.

Významné zvýšení výběru poplatků v roce 2024

A jak je slyšet ze všech samospráv – byl to krok správným směrem. Lázeňských místům umožňují vyšší výběry více investovat, a to nejen do rozvoje cestovního ruchu a lázeňství, ale také do infrastruktury míst, jako jsou opravy a modernizace veřejných prostranství či lázeňské infrastruktury. Podle dostupných dat z monitoru státní pokladny se zvýšil výběr poplatků z pobytu v rámci všech lázeňských míst v ČR v prvním pololetí roku 2024 o cca 27 % při porovnání dat z roku 2023.

Uvolnění limitu na výši poplatku z pobytu umožnilo lázeňským místům získat rozumný přímý finanční zdroj na svůj další rozvoj. Není toho málo, co musí lázeňské město financovat navíc na rozdíl od měst, která lázeňskou funkci nemají – lázeňská infrastruktura od jímání zdrojů přes kolonády, parky a terapeutickou krajinu až po kulturní instituce, jako jsou třeba orchestry, divadla, galerie, včetně jejich programové náplně, pak samozřejmě informační služby návštěvníkům, zvýšené nároky na dopravu i ochranu čistoty prostředí. Přitom většina daní a poplatků, které lázeňství a cestovní ruch generují, jinak končí v lepším případě v přerozdělování, lázeňské místo samotné z nich přímo neuvidí nic, “ sdělila Ing. Andrea Pfeffer-Ferklová, MBA, primátorka Statutárního města Karlovy Vary a předsedkyně Sdružení lázeňských míst

Výše poplatku z pobytu je zákonem stanovena v maximální výši 50 Kč na den, což i při třítýdenním pobytu činí 1 050 Kč. To není částka, která by ohrožovala pobyty klientů v lázeňských zařízeních, zvláště v kontextu některých doplatků, která jsou lázeňskými společnosti po klientech vyžadována. Nehledě na to, že tuto nejvyšší možnou částku v současné době využívají podle statistik jen čtyři lázeňská místa a většina lázeňských míst pracuje s poplatky mezi 20 – 30 Kč.

Lázeňská místa využívají poplatku z pobytu například na:

  • Údržba parků a lázeňské zeleně: Poplatek z pobytu umožňuje zajistit pravidelnou údržbu zeleně, péči o vzácné dřeviny a květinové záhony, které dotvářejí atmosféru klidu a relaxace.
  • Prameny a lázeňské kolonády: Díky prostředkům z poplatku z pobytu lze zajistit pravidelnou údržbu a renovaci pramenů a kolonád, aby byly vždy připraveny sloužit lázeňským hostům.
  • Lázeňská architektura a altánky: Lázeňská místa jsou domovem mnoha historických staveb a altánků, které jsou nedílnou součástí lázeňské kultury. Poplatek z pobytu umožňuje financovat opravy a renovace těchto památek, které přispívají k autentickému zážitku návštěvníků.
  • Další infrastruktura pro turisty a lázeňské hosty: Peníze z poplatku pomáhají také při údržbě a vylepšování turistických stezek, orientačních tabulí a informačních systémů, historizující veřejné osvětlení, vyšší náklady na úklid města a svoz odpadu a další činnosti, které usnadňují pohyb a pobyt ve městě nejen turistům, ale i lázeňským hostům.
  • Kulturní a informační služby pro návštěvníky

Peníze z poplatků pomáhají financovat rozvoj

Starosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík k tomu dodává: „Lázeňství a cestovní ruch jsou srdcem našeho města. Proto se snažíme pečovat o naši infrastrukturu tak, aby byla nejen atraktivní pro turisty, ale také sloužila k dlouhodobé podpoře léčebných a relaxačních služeb, díky poplatku z pobytu můžeme financovat projekty zaměřené na udržování lázeňských kolonád, léčebných pramenů, historických parků a dalších prvků, které tvoří neodmyslitelnou součást naší lázeňské tradice.“

Jasný příklad nákladů, které jsou spojeny se statutem lázeňského místa, doplňuje Ladislav Langr, místostarosta Poděbrad: „V Poděbradech máme Centrální lázeňský park, ve kterém stojí většina lázeňských budov.  Roční provozní náklady představují kolem 10 milionů korun, které jdou výlučně z rozpočtu města, ale všechny lázeňské organizace se přirozeně na náš lázeňský park ve svých propagačních materiálech odkazují a logicky klienti lázní jej také plně využívají.  Navíc letos jsme získali dotaci na kompletní revitalizaci parku ve výši 73 milionů korun, kterou doplňujeme zhruba 13 miliony korun z našeho rozpočtu. Není proto divu, že každý finanční příspěvek, který nám pomůže snížit provozní náklady, je vítaný. Poděbrady nemají jen lázeňský park a peníze musíme vynakládat i na další městské části, které by neměly trpět tím, že nejsou v centru“.

Spolupráce s lázeňskými zařízeními

Kromě využití vybraných poplatků na pokrytí výdajů měst se některá lázeňská místa dohodla s provozovateli lázeňských zařízení na užší spolupráci. Jako například v případě Klimkovic či Lázní Libverda, kde podle informace starosty Jana Pospíšila dohodlo vedení lázeňského místa se zástupci lázní, že 50 % ze zvýšeného výběru poplatku půjde přímo zpět na spolufinancování kulturních akcí, což zastupitelé jednomyslně podpořili. Činí tak kvartálně po obdržení tohoto poplatku.

E-turista – nástroj podpory

Cílem vedení lázeňských míst je rozvíjet jednotlivá místa tak, aby byla stále vyhledávanou destinací jak pro turisty, tak pro lázeňské hosty z celého světa. Jelikož bez atraktivního veřejného prostoru by bylo pro lázeňské společnosti velmi obtížné, ne-li nemožné, lákat klienty na pobyty.  Poplatek z pobytu poskytuje prostředky k tomu, abychom mohli pečovat o naše prameny, lázeňskou architekturu, kulturní zařízení i veřejná prostranství, což přispívá ke spokojenosti všech návštěvníků. Velké naděje vkládají samosprávy i do projektu E-turista, který by v rámci svých funkcionalit měl být i velkým pomocníkem pro efektivní výběr poplatků z pobytu a zároveň i velmi zajímavý zdroj informací pro přípravu strategií míst v oblasti marketingových aktivit.

Články autora Jitka Ettler Štěpánková

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Cestovní ruch

Aktuality

Regulací Airbnb v Praze by ceny nájmů mohly klesnout až o 9 %

Turisté berou Prahu během vánočního času i blížícího...
Cestovní ruch

Region kolem Sázavy propaguje desková hra

Omalovánky, pracovní listy, mapy, brožura, bloky… a teď...
Cestovní ruch

Prague Visitor Pass využilo meziročně o 80 % turistů více

Městská karta Prague Visitor Pass tento rok zaznamenala...