neděle 27. července 2025
ikona hodiny 17. 10. 2024 15:37

Udělejte si checklist

Konference energetiky a odpadového hospodářství reflektuje ve své první části i dopady povodní, které v minulých týdnech zasáhly zejména řadu moravských měst a obcí a přináší zásadní doporučení pro zástupce samospráv.

Alexandra Kocková autor

Svaz měst a obcí České republiky

Foto: Shutterstock.com
Konference energetiky a odpadového hospodářství Foto: Shutterstock.com

Primátor statutárního města Olomouc Miroslav Žbánek, místopředseda SMO ČR a předseda svazové energetické komise, shrnul hlavní body a doporučení panelové diskuze reagující na nedávné povodně nejen pro účastníky konference, ale i všechny starosty a primátory.

„Hlavní důraz musíme dát na předcházení rizik a škod. Příroda nám ukazuje, co umí a určitě k nám nebude v budoucnu milosrdnější. Je nutné, abychom byli připraveni v rámci našich povodňových plánu a krizového řízení na úrovni měst a obcí.“

Diskuze na toto téma se zúčastnili zástupci starostů a primátorů z povodní postižených oblastí, Tomáš Hradil, starosta města Krnov a Vladimír Schreier, náměstek primátora Opavy. Dále zástupci energetické spolčenosti ČEZ, a to Zuzana Krejčiříková. Za Hasičský záchranný sbor ČR mluvil jeho generální ředitel Vladimír Vlček.

Jejich hlavní doporučení lze shrnout do několika bodů:

  • Základem je dobře funkční připravený tým na úrovni měst a obcí
  • Nastavení dobré a efektivní komunikace mezi členy krizového řízení a mezi občany
  • Z hlediska obnovy území a předcházení vzniku budoucích škod je nutná revize povodňových plánů
  • Povodňový plán má být flexibilní dokument reagující na změny v území vlivem zástavby a změn činností v území. Důležité jsou dynamické modely průtoků vodotečí a označení rizikových lokalit.
  • V nich pak nestavět nebo z nich vymístit prvky kritické infrastruktury. Pokud je nelze rychle zcela přesunout, tak je alespoň umístit do výšky, kam nedosáhne povodňová vlna.
  • V rámci odpadových plánů připravit deponie pro množství odpadů, které v rámci přírodní katastrofy vzniknou

Nedílnou součástí prevence je také správná péče o stromy, včetně plánu výsadby, tak, aby v krizových situacích, jakými povodně jsou, co nejméně ohrožovaly životy a neztěžovaly práci záchranného systému.

„Dodržujte doporučení Integrovaného záchranného sytému i postupy krizového řízení dané legislativou,“ nabádal starosty generál Vlček. „Nesystémové zásahy, i v dobré víře, situaci komplikují.“

„Každý starosta by měl mít připraven checklist s kroky, které je nutno v krizové situaci udělat, komu zavolat, a ten si postupně odškrtávat. Zároveň bych chtěl apelovat na představitele státu, aby jako prioritu urychleně dobudovali protipovodňová opatření. Hledat viníky, kdo tyto životně důležité stavby blokuje je v situaci, kdy se vás valí velká voda, zkrátka pozdě,“ dokončuje doporučení první části konference energetiky a odpadového hospodářství věnované povodním Miroslav Žbánek.

Odpolední bloky konference se věnovaly již klasickým tématům spojených například s novou legislativou nebo odpadovým hospodářstvím.

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Aktuality

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...