čtvrtek 23. ledna 2025
ikona hodiny 26. 9. 2024 13:30

Firmy na lepší časy pořád čekají a utahují opasky

Objem transakcí meziročně klesl o 13 %

Náklady českých firem se v srpnu snížily meziročně o 13,2 %. Ukázal to pravidelný Index firemních nákladů, který společnost Fidoo ze skupiny Direct sleduje na vzorku více než tisícovky malých a středních firem. Navzdory tomu ale firmy nakupovaly o 7,1 % častěji než loni, i když srpen bývá jedním z byznysově nejslabších měsíců.

Foto: Shutterstock.com
Firmy na lepší časy pořád čekají a utahují opasky Foto: Shutterstock.com

Firmy šetří na nemandatorních provozních výdajích, a to dokonce více než v první polovině léta. Celkový objem firemních nákladů podle dat Fidoo klesl jak meziročně o 13,2 %, tak meziměsíčně o 9,6 %. Je to přitom poprvé po dvou letech, kdy pokles objemu nákladů přetrvává i v průběhu srpna – jindy už touto dobou firmy naplno rozjely proces zásobování pro podzimní projekty. Zároveň ale počet transakcí meziročně vzrostl o 7,1 %.

„Srpnová data ukazují, že české malé a střední podniky jsou stále odhodlanější hlídat náklady. K jejich poklesu v obou prázdninových měsících dochází poprvé od odeznění dozvuků pandemie koronaviru v roce 2022,“ říká Petr Herzmann, CEO Fidoo. „Zároveň ale firmy nakupují častěji než loni v srpnu, což značí, že vyhledávají levnější alternativy vstupů.“

Přetrvává ekonomická nejistota. Ve vzduchu visí mnoho neznámých: rostoucí náklady na energie a investice do inovací, které budou zapotřebí, pokud firmy mají získat ve svém odvětví náskok nebo třeba jen uspokojit regulaci. Koncem října totiž na tisíce českých firem dopadnou nové bezpečnostní požadavky v rámci nařízení NIS 2.

Firmy ale pořád čekají na ekonomické oživení a pokud k němu dojde, potřebují mít naakumulované zdroje k pokrytí vstupů na nové zakázky. V některých případech se očekávání lepších ekonomických zítřků zdá jako oprávněné – ceny průmyslových výrobců rostou už posledních 6 měsíců, což značí důvěru v odbyt. Zároveň se na českém trhu opět vzmáhá kupní síla zájemců o vlastní bydlení – objem hypoték sjednaných v srpnu byl podle Hypoindexu ČBA nejvyšší od ledna 2022, na což v srpnu reagovaly meziměsíčním růstem o 1,7 % ceny ve stavebnictví. Ekonomické oživení si přeje trh i finanční regulátoři včetně ČNB, ECB a amerického Fedu, který analytiky překvapil snížením základní úrokové sazby o půl procentního bodu – dvakrát víc, než se čekalo.

„České firmy se nemohou připravit na menší či větší ekonomické černé labutě. Díky efektivnímu řízení nákladů si ale dokážou zajistit, že případný neblahý ekonomický vývoj zvládnou a že na něj budou schopny reagovat v reálném čase, ne s měsíčním zpožděním,“ říká Petr Herzmann. „A s tím, jak centrální banky točí kormidlem, přichází pro firmy další příležitost lépe plánovat. Kurzy samozřejmě nikdo předem neodhadne, ale je mimořádně důležité, aby měly firmy partnera, který se nebude přiživovat na volatilitě měn, ale naopak bude garantem férových a transparentních transakcí.“

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Analýzy

Čtvrtinu dat posílaných z mobilu na internet tvoří obsah na sociální sítě

Při posuzování toku dat v rámci internetu bývalo...
Analýzy

Novou výstavbu kanceláří v Praze provázejí komplikace

V Praze byla ve třetím čtvrtletí dokončena pouze jedna...