středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 24. 9. 2024 13:53

Bytovou výstavbu zrychlí digitalizace

Z analýzy společnosti PlanRadar vyplývá, že s ohledem na nedostatek pracovních sil by rozvoji bydlení mohlo pomoci větší využívání moderních technologií. Jde o klíčové, ale dosud nedostatečně využívané řešení. Platí to o všech sedmnácti zemích, v nichž výzkum proběhl – včetně České republiky.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Nová globální studie PlanRadaru (přední platformy pro digitální dokumentaci, komunikaci a reportování ve stavebnictví, správu budov a realitní projekty) odhaluje, že firmy působící v oboru jsou v současnosti pod značným tlakem: téměř 80 % respondentů uvedlo, že čelí rostoucím nákladům. Jako hlavní výzvu respondenti uvádějí nedostatek pracovních sil, které ke zvyšování výdajů významně přispívají. Téměř dvě třetiny firem totiž musí řešit nárůst mezd a více než 75 % uvádí zpoždění projektů kvůli nedostatku pracovníků, což snižuje jejich ziskovost. Podle 65 % dotazovaných by investice do moderních technologií mohly díky vyšší efektivitě zvýšit profitabilitu, nicméně zavádění těchto inovativních řešení zůstává pomalé.

Zjištění, která jsou podrobně popsána v analýze společnosti PlanRadar, poskytují komplexní globálních pohled na rezidenční trh v kontextu nové výstavby. Průzkumu se zúčastnilo celkem 669 společností ze 17 zemí včetně České republiky. Studie tak poskytuje poznatky o současných výzvách, před nimiž obor stojí, a o výhledech do budoucna.

Sektor rezidenční výstavby prochází náročným obdobím. Ovšem navzdory klesající produkci zůstává poptávka po bydlení silná, Českou republiku nevyjímaje. Téměř 75 % dotazovaných uvádí, že zájem o nové bydlení za poslední rok buď vzrostl, nebo zůstal nezměněn. Pouze 12 % společností v tomto odvětví dočasně omezuje své aktivity, což potvrzuje jeho odolnost vůči aktuálním problémům.

Studie společnosti PlanRadar Global Housebuilders‘ Survey 2024 byla provedena v následujících zemích: Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Švýcarsko, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Rumunsko, Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko, Velká Británie, USA a Austrálie.

Respondenti v průzkumu identifikovali tři hlavní překážky, které jim komplikují působení v oboru a saturování rostoucí poptávky. Téměř polovina z nich uvedla nedostatek pracovních sil, po čemž následovala nejistota ohledně vládních politik příslušných zemí, a v neposlední řadě také finanční omezení. V reakci na tyto problémy firmy požadují změny: chtějí zmenšit vládní bariéry tak, aby bylo možné stavět více bytů (v České republice jde především o zjednodušení povolovacího procesu), revidovat imigrační politiku s cílem přilákat do odvětví kvalifikované pracovníky a také stimulovat trh prostřednictvím efektivnějších finančních pobídek.

Česká republika stejně jako další země čelí řadě výzev, má však svoje specifika. Mezi největší překážky se vedle nedostatku pracovních sil (uvedlo 42,86 % respondentů z ČR) řadí se stejnou intenzitou nedostatečná jistota ve vládní politiku. Ačkoli se jedná o globální problém napříč dotazovanými zeměmi, Česko v něm vyniká: přes 85 % tuzemských respondentů totiž uvádí, že pro zlepšení rezidenční výstavby je třeba, aby vláda omezila regulační překážky. Firmy řeší také rostoucí mzdové nároky, které se týkají přes 80 % společností,“ komentuje Adam Heres Vostárek, regionální manažer PlanRadaru pro Českou republiku, a pokračuje: „Pozitivní zprávou je, že tuzemské firmy zůstávají proaktivní: více než 61 % z nich aktivně vyhledává nové příležitosti k růstu a 57 % respondentů je přesvědčeno, že moderní technologie mohou přispět k jejich lepší efektivitě i ziskovosti.“

Obecně z globálního průzkumu vyplývá, že 50 % společností vyhledává příležitosti k růstu, aby se vypořádaly s náročnými podmínkami realitního trhu. Jako jedno z možných řešení pro zlepšení ziskovosti a efektivity 65 % z nich uvedlo zvýšení investic do technologií – příkladem je software pro řízení stavebních procesů či projektování v BIM. Naopak více než 25 % společností stále žádný software (jako je např. PlanRadar) pro řízení staveb nepoužívá. Tato propast mezi uvědomováním si důležitosti digitalizace a reálným investováním do digitálních řešení je významnou překážkou, která může brzdit celé odvětví.

Plné znění studie s podrobnými informacemi je k dispozici zde: https://www.planradar.com/cs/ebooks/global-housebuilding-report/

Sander van de Rijdt, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti PlanRadar, k průzkumu uvedl: „Rostoucí náklady a nedostatek pracovních sil otřásají samotnými základy oboru stavebnictví. A globální poptávka po bydlení dosahuje kritické úrovně. V naší analýze jsou tyto problémy jasně vidět. V odpovědích respondentů ale spatřujeme i značnou dávku optimismu. Většina stavebních profesionálů věří, že ke zvýšení efektivity a ziskovosti mohou přispět moderní technologie. Digitalizace se tak jeví jako jasná cesta vpřed – pokud ovšem stavebnictví dokáže překonat problém při zavádění technologií do praxe. Uprostřed období vysokých úrokových sazeb a snížené poptávky mají společnosti jedinečnou příležitost se zastavit a zaměřit se na optimalizaci svých interních procesů. Tato fáze je klíčová právě nyní, protože již brzy začnou úrokové sazby klesat, podnícené nedávným snížením ze strany Evropské centrální banky i FEDu v USA, což je předzvěstí blížícího se nárůstu poptávky. Digitální platformy, jako je PlanRadar, přitom poskytují řešení, která se přizpůsobí potřebám všech společností a jsou snadno použitelná pro každého stavebního profesionála, který se na projektu podílí.“

Platforma PlanRadar zjednodušuje dokumentaci, komunikaci a reporting. Zajišťuje vysoce kvalitní výstupy, soulad s veškerými příslušnými předpisy i to, že informace o projektu zůstávají stále aktuální. Celkem 91 % klientů PlanRadaru hlásí s jeho využíváním „zvýšenou produktivitu“, 90 % zaznamenalo u projektů „snížení předělávek“.  PlanRadar tak zvyšuje efektivitu projektů a zlepšuje spolupráci a přesnost, což je zásadní při řešení nedostatku pracovních sil a optimalizaci zdrojů.

Články autora Tereza Štosová

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Aktuality

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...