středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 6. 9. 2024 07:00

Česko je oázou aktivního odpočinku

CzechTourism spouští podzimní fázi letošní klíčové kampaně „Unexpected Wellbeing“. I v této vlně ukazuje zahraničním turistům, jak při cestování v Česku sportovat, relaxovat a odpočívat. Klade důraz na unikátní možnosti, které Česko nabízí v rámci aktivního turismu. Podzimní fáze běží od 1. září do konce října. V listopadu na ni naváže zimní vlna zaměřená na zimní sporty a vánoční trhy. Originální vizuály připravila pro CzechTourism kreativní agentura VCCP.

Kateřina Beránková autor

mediální zastoupení CzechTourism

Foto: Shutterstock.com
Via ferrata v Děčíně Foto: Shutterstock.com

Komunikační koncept kampaní České centrály cestovního ruchu CzechTourism na roky 2024 a 2025 „Unexpected Wellbeing“ představuje Česko jako jedny velké lázně na čerstvém vzduchu. Navazuje tak na úspěch loňské kampaně „Unexpected Traditions“, která sklidila ocenění za kreativitu.

Podzimní část letošní kampaně vychází z jarní vlny. Na základě vyhodnocení jejího zásahu ale došlo k úpravě množství a obsahu témat v jednotlivých zemích.

„Každá země, ve které naše kampaně běží, má svá specifika. Tomu také odpovídá různý zájem o jednotlivá témata. Někde hraje prim jídlo a pivo, jinde skóruje architektura, lázně, sporty nebo třeba kultura. Rozdílně reagují také cílové skupiny. Např. na Facebooku dosahuje vysokých hodnot engagement rate skupina 55+, a to napříč všemi zeměmi. Nepodceňujeme proto zpětnou vazbu a kampaně průběžně optimalizujeme, například výběrem nejúspěšnějších témat a následnou redukcí vizuálů, o kterých víme, že mají největší zásah v rámci cílové skupiny. Každá země má pak v kampani unikátní skladbu vizuálů, která tematicky ladí s ročním obdobím,“ vysvětluje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „K vynakládaným prostředkům přistupujeme s péčí dobrého hospodáře i v případě letošní kampaně. Vycházíme přitom z efektu investovaných peněz a bonity jednotlivých zemí.“

Podzimní část kampaně proto poběží na rozdíl od té jarní pouze na vybraných na trzích v Evropě. Bude k vidění ve Spojeném království, v Německu, Polsku, na Slovensku, v Nizozemsku, ve Španělsku, v Rakousku a Maďarsku.

Síla vizuální komunikace

Podzimní vlnu kampaně tvoří 15 nejúspěšnějších tematických vizuálů, včetně krátkých videospotů, z jarní kampaně dle předem stanoveného pořadí v každé zemi. Vždy několik z nich pokrývá jedno téma aktivní dovolené. Ukazují zahraničním klientům, jak u nás mohou strávit dovolenou a jaké nevšední zážitky v Česku mohou prožít. Právě spuštěná vlna poběží na sociálních sítích Facebook, Instagram a YouTube a doplňuje ji bannerová reklama na síti Teads. V podobě originálních tematických landing pages se objeví i na portálu Visit Czechia.com. Celkové náklady na podzimní fázi činí 12 milionů korun.

„Chceme ukázat dovolenou v Česku v novém a aktivním světle. Rozlohou naše země nepatří mezi největší evropské státy, a kampaň právě tento prvek představuje jako naší konkurenční výhodu. Přístupnost a šíře variant, jak si zdejší pobyt užít, je nespočet.  Během krátké doby stihnete pěší výlet nádhernou přírodou, spojíte ho s ochutnávkou místní gastronomie nebo piva z lokálního pivovaru, a ještě zvládnete návštěvu hradu, který stojí na kopci. Na kole projedete vinice a stihnete třeba ještě i večerní masáž v nedalekých lázních.  A to je hlavní myšlenka naší kampaně “Unexpected” která představuje netradiční zážitky aktivní dovolené slovníkem spojeným s wellness a lázněmi,“ doplňuje ředitelka Odboru marketingu a zahraničních zastoupení CzechTourism Jana Štumpová Konicarová.

Vybraná témata pro jednotlivé kraje:

  • Cyklostezky (kulturní, říční, a dálkové trasy)
  • MTB (traily, technické ježdění, bikepacking)
  • Pěší turistika
  • Welness centra
  • Léčebné lázně
  • Ferraty a pískovcové lezení
  • Golf

Kampaň, která překvapí a inspiruje

Napříč všemi kampaněmi, které CzechTourism realizuje, se prolíná důraz na unikátnost Česka. Tou je například dostupnost dovolenkových aktivit. A to jak z hlediska geografického (vše je blízko a není třeba daleko přejíždět), tak náročnosti (vlídnost naší krajiny dovoluje provozovat sportovní aktivity i těm, kteří nejsou experti a vrcholoví sportovci). Dovolená u nás je v pohodovém rytmu. Například pěší turistika je pro každého (není třeba zdolávat příkré kopce a hory jako třeba v Alpách, ale zároveň výhled opravdu stojí za to). Zjednodušeně řečeno – naše zvlněná krajina je ideální pro aktivní odpočinek bez ohledu na věk nebo fyzickou zdatnost.

„V letošní kampani zaměřené na aktivně trávenou dovolenou využíváme právě unikátní dostupnost, kterou Česko nabízí. Komunikujeme pěší turistiku, cyklistiku, traily pro horská kola, vodní turistiku, ferraty v našem českém provedení a golf. Nezapomínáme na lázně a wellness, které vhodně doplňují aktivní část dovolené. Toto hlavní “komunikační téma“ je ale vlastně jakousi nadstavbou na průběžnou produktovou komunikaci, ve které se odráží kulturní a historická rozmanitost a bohatství Česka (např. památky UNESCO – máme nejhustší síť památek zapsaných na seznamu světového dědictví na rozlohu země). A právě kultura a historie je největším tahounem a nejčastějším důvodem návštěvy zahraničních turistů Česka. Stejně jako už zmiňované lázně, ale třeba i kongresový turismus, který je u nás na velkém vzestupu,“ přibližuje František Reismüller.

Rozpočet a pokračování kampaně

Celkový roční rozpočet kampaně „Unexpected Wellbeing“ činí 34 milionů korun. Po právě spuštěné podzimní fázi bude následovat další, zaměřená na zimní aktivity. Ta tematicky navážena na celoroční téma aktivní dovolené v Česku, hlavně na sjezdové a běžecké lyžování. Doplní je zimní pěší turistika v rámci měst a otevřených hradů. A v neposlední řadě také upoutávky na české tradiční vánoční trhy.

Stejně jako podzimní vlna, i ta zimní poběží pouze ve vybraných zemích. Efektivně tak zacílí na turisty z Německa, Polska, Slovenska, UK, USA, Nizozemska, Švédska a Dánska. Podle předchozí a důkladné analýzy jsou totiž právě tito cestovatelé největšími vyznavači zimních sportů nebo navštěvují města v předvánočním období a Česko je pro ně dobře a udržitelně dostupné. Zimní kampaň proběhne v listopadu a v prosinci a náklady na ni budou činit 6,5 milionů korun.

Články autora Kateřina Beránková

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Analýzy

Čtvrtinu dat posílaných z mobilu na internet tvoří obsah na sociální sítě

Při posuzování toku dat v rámci internetu bývalo...
Analýzy

Novou výstavbu kanceláří v Praze provázejí komplikace

V Praze byla ve třetím čtvrtletí dokončena pouze jedna...