středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 12. 8. 2024 10:20

Inflace v červenci vzrostla na 2,2 %

Po nečekaném červnovém poklesu inflace na dvouprocentní cíl překvapily v červenci spotřebitelské ceny svižnějším růstem – v meziročním srovnání o 2,2 %. Naše očekávání bylo nastaveno na zvolnění růstu na 1,9 %, zatímco analytický koncensus i ČNB očekávaly stagnaci na 2,0 %.

Foto: Shuttesrtock.com
Červencová inflace nemile překvapila Foto: Shuttesrtock.com

V meziměsíčním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny o 0,7 %. Zásluhu na tom měly zejména vyšší ceny rekreace a kultury, jejichž příspěvek k celkovému růstu činil 0,5 %. Konkrétně jde o skokové zdražení dovolených (+25,1 %), které v červnu sezónně netypicky stagnovaly. Oproti minulému měsíci vzrostly také ceny pohonných hmot (1,3 %), podobně jako potraviny (+0,3 %), kde zdražovalo zejména maso, zatímco zelena a ovoce zaznamenaly viditelný pokles cen. Podobným směrem táhly inflace také meziměsíčně nižší ceny v oddíle odívání a obuv.

Z pohledu ČNB je důležitý zejména vývoj jádrové inflace. Zvýšené cenové tlaky přetrvávají v pohostinství a hoteliérství (meziročně +7,4 %), povzbudivou zprávou je však mírné zvolnění meziměsíční dynamiky (+0,4 %). Skokový nárůst cen dovolených lze vnímat zčásti jako kompenzaci netypicky utlumeného vývoje v červnu, proto není důvod červencové číslo výrazněji přeceňovat. Setrvačná cenová dynamika ve službách je ale pro centrální bankéře nadále jedním z hlavních proinflačních rizik, jak ostatně potvrdil i zápis z posledního měnově-politického zasedání.

Předpokládáme, že již v srpnu inflace znovu poklesne, a to lehce pod 2% cíl centrální banky. Následně očekáváme mírné zvýšení inflace z důvodu nepříznivého působení srovnávací základny. Na konci letošního roku by se měla celková inflace pohybovat okolo 2,5 %, tedy pod horní hranicí tolerančního pásma ČNB.

Dnešní inflační překvapení není z kategorie zásadní a těch, které by narušovaly celkový příběh o obnovení cenové stability v české ekonomice. Ceny ve službách nicméně zůstávají hlavním proinflačním rizikem, kvůli kterému zůstane ČNB při kalibraci měnové politiky velmi opatrná. Nadále předpokládáme, že centrální banka na každém ze zbývajících zasedání v tomto roce sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů.

Články autora Dominik Rusinko

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Schodek státního rozpočtu v roce 2024 dosáhl 271 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu dosáhl v minulém roce 271,4...
Trendy

Co čeká logistiku a e-commerce v roce 2025?

E-commerce se vloni po pár letech poklesů a...
Expertní pohled

OSINT předchází útokům hackerů a nekalým praktikám

Zkratka OSINT (Open Source Intelligence) označuje sběr, zpracování...