středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 12. 6. 2024 07:28

Tuzemská inflace v květnu zvolnila na 2,6 %

Po překvapivě vyšší dubnové inflaci došlo v květnu k jejímu zvolnění z 2,9 % na 2,6 %. V meziročním srovnání tak inflace zaostala za očekáváním trhu (2,8 %), oproti našemu odhadu byla nižší o desetinu procentního bodu. ČNB ve své jarní prognóze očekávala růst spotřebitelských cen o 2,5 %.

Foto: Shutterstock.com
Tuzemská inflace v květnu zvolnila na 2,6 % Foto: Shutterstock.com

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stagnovaly. Oproti dubnu viditelně poklesly ceny pohonných hmot, které na totemech čerpacích stanic reagují na levnější ropu a slabší dolar. V souladu s týdenními daty došlo v květnu ke stabilizaci potravinové inflace, jež v dubnu prudce vzrostla a měla hlavní podíl na překvapivě vyšší celkové inflaci. Lehký pokles zaznamenaly náklady spojené s bydlením, včetně cen energií. V rámci jádrové složky pak došlo k mírnému poklesu cen rekreace a kultury, zatímco v pohostinství a hoteliérství se nadále mírně zdražovalo.

Zdroj: ČSOB
Zdroj: ČSOB

Z pohledu ČNB je důležitý právě pohled do struktury inflace. Celkové číslo v sobě totiž stále zahrnuje dva rozdílné příběhy. Na jedné straně relativně svižně zvolňující inflaci zboží (meziročně +0,9 %), na druhé pak nadále vysoké a setrvačné cenové tlaky v sektoru služeb (+5,3 %), ať již jde o inflaci v pohostinství a hoteliérství (+7,8 %) nebo cestovním ruchu (+4,4 %). Právě inflace ve službách je pro tuzemské centrální bankéře důležitým proinflačním rizikem, a to zvláště s ohledem na napjatý trh práce a probíhající oživení spotřebitelské poptávky.

Zdroj: ČSOB
Zdroj: ČSOB

Pro nejbližší měsíce počítáme s dalším pozvolným poklesem inflace, která by se v průběhu léta mohla opětovně dostat do blízkosti 2% inflačního cíle. Ve zbývající části roku očekáváme její postupný vzestup, nicméně i tak celková inflace zůstane v tolerančním pásmu ČNB. V celoročním úhrnu odhadujeme průměrnou inflaci na úrovni 2,5 %.

Celkové vyznění dnešních inflačních čísel je z pohledu ČNB neutrální. Stabilizace inflace po překvapivém zvýšení v dubnu je dobrou zprávou, pohled do struktury však nadále ukazuje na rizika pro desinflační proces. V kombinaci s razantním růstem mezd a přehodnocením výhledu na vývoj úrokových sazeb v zahraničí směrem nahoru má tak ČNB „nabito“, aby již na červnovém zasedání zvolnila tempo uvolňování měnové politiky na 25 bazických bodů.

Články autora Dominik Rusinko

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Schodek státního rozpočtu v roce 2024 dosáhl 271 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu dosáhl v minulém roce 271,4...
Trendy

Co čeká logistiku a e-commerce v roce 2025?

E-commerce se vloni po pár letech poklesů a...
Expertní pohled

OSINT předchází útokům hackerů a nekalým praktikám

Zkratka OSINT (Open Source Intelligence) označuje sběr, zpracování...