neděle 2. února 2025
ikona hodiny 10. 6. 2024 16:34

Nabitý týden na finančních trzích

Víkendové volby do Evropského parlamentu přinesly vzestup antisystémových stran – ať již jde o zisky AfD v Německu nebo Národního sdružení Marine Le Penové ve Francii, na které prezident Macron zareagoval rozpuštěním parlamentu a vyhlášením předčasných voleb. V Česku překvapila koalice Přísahy a Motoristů, stejně jako komunisté (Stačilo!). Z pohledu formování nového EP je důležitý solidní výsledek lidovecké frakce EPP, který otevírá dveře pro druhé funkční období šéfky komise Ursuly Von der Leyenové.

Foto: Shutterstock.com
Jaký byl bezprostřední dopad voleb do EP na trhy? Foto: Shutterstock.com

Bezprostřední dopad voleb do EP na trhy bývá tradičně omezený, nicméně hned z rána ztrácí euro vůči dolaru asi půl procenta. Svou roli však mohou sehrát i dozvuky pátečního obchodování, především překvapení v podobě dat z amerického trhu práce. Nad očekávání silná tvorba nových pracovních míst (+272 tis. vs. očekávání +180 tis.) totiž v kombinaci s rychlejší mzdovou dynamikou v USA vyvolaly razantní tržní reakci, jejímž výsledkem byl nárůst rizikové averze a propad eurodolaru po 1,08 EUR/USD.

Silná data z amerického trhu práce nejsou příjemnou zprávou pro Fed, jež bude zasedat ve středu. Na rozdíl od ECB zůstanou sazby v Americe beze změny, neboť cenové tlaky zůstávají stále až příliš silné a setrvačné. To by ostatně měla potvrdit i květnová inflace – koncensus očekává meziměsíční jádrovou inflaci na silných +0,3 %, v meziročním srovnání pak její lehké zvolnění na 3,5 %. V případě Fedu budou trhy zajímat především tzv. dot plots, neboli projekce úrokových sazeb jednotlivých členů FOMC. Ta počítá v tomto roce stále s trojím snížením sazeb, pravděpodobná je však revize na jeden až dva 25bps “cuty”.

Také v tuzemsku je makro kalendář nabitý. Zatímco v minulém týdnu rezonovala zejména nad očekávání svižná mzdová dynamika za první kvartál, v úterý bude hrát prim výsledek inflace za květen. Ta dle našeho odhadu meziročně mírně zvolnila z 2,9 % na 2,7 %. Tržní koncensus je nastaven na 2,8 %, ČNB očekává 2,5 %. Z pohledu centrální banky bude důležitý pohled do struktury inflace, resp. stále svižně zdražující služby, které jsou jedním z hlavních proinflačních rizik. Právě jejich persistence bude hlavním důvodem, proč ČNB na červnovém zasedání dle našeho názoru sníží sazby již pouze o 25bps.

Články autora Dominik Rusinko

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Schodek státního rozpočtu v roce 2024 dosáhl 271 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu dosáhl v minulém roce 271,4...
Trendy

Co čeká logistiku a e-commerce v roce 2025?

E-commerce se vloni po pár letech poklesů a...
Expertní pohled

OSINT předchází útokům hackerů a nekalým praktikám

Zkratka OSINT (Open Source Intelligence) označuje sběr, zpracování...