středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 5. 6. 2024 07:48

Na startu nové obchodní války

V nedávné době došlo znovu k zostření situace v mezinárodním obchodě a překvapivě u toho nebyl ještě D. Trump. Nový výstřel obchodní války začal rozhodnutím administrativy prezidenta USA Bidena uvalit nová cla na dovoz zboží z Číny. Jaké by mohly být potencionální dopady na globální ekonomiku a jaké kroky ještě mohou přijít?

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Foto: Shutterstock.com
Na startu nové obchodní války Foto: Shutterstock.com

USA upravily cla na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent, oznámila nedávno administrativa prezidenta Joea Bidena. Zasaženy tímto krokem, ale budou i další sektory. Tarifní přirážky na dovoz budou růst u počítačových mikročipů z 25 na 50 procent, zdravotnických produktů nebo některých výrobků z oceli a hliníku, u nichž se clo ztrojnásobí ze 7,5 na 25 procent. Mezinárodní obchod přitom není hra s nulovým součtem. Při uvalení tarifů na zboží z jiné země nakonec prohrají všichni. V první řadě na tomto stavu budou tratit spotřebitelé. Tarify a cla na importované zboží zvyšují jejich cenu. To vede k vyšším nákladům pro spotřebitele, kteří musí platit více za dovážené zboží a služby. Osobně však vidím největší problém v tom, že jen co se inflace začala opět trochu snižovat, zavádění cel v obchodním styku mezi zeměmi může znovu nastartovat kola inflace a v konečném důsledku nutit centrální banky udržet vysoké úrokové sazby v ekonomice podstatně déle. To opět bude tlačit ekonomickou aktivitu směrem dolů.

V případě, že by se začala přidávat Evropa s cly na elektromobily a Čína rychle reagovala (tato země nyní hrozí, že by kvůli obchodní politice Evropské unie a USA měla zvýšit clo na dovoz velkých benzinových aut z nynějších 15 na 25 procent), tak se může jednat o mimořádně škodlivý nabídkový šok pro ekonomiku. Důkazem, že proces de-globalizace je nenávratný je přitom již delší dobu trh s čipy a mikroprocesory. Právě tam se rovněž jednotlivé země snaží více osamostatnit a snížit tak svoji závislost na dodavatelském řetězci.

Čína v minulém týdnu oznámila založení historicky největšího investičního fondu zaměřeného na výrobu polovodičů. Tento fond má podpořit rozvoj domácího čipového průmyslu v co největší možné míře. V rámci fondu je pro průmysl integrovaných obvodů připraveno 344 miliard jüanů (47,5 miliardy USD). Letní měsíce tak mohou přinést řadu nečekaných negativních překvapení pro investory, která budou o dalších kolech obchodních válek. Ta přitom se čekala až v případě vítězství D. Trumpa v amerických prezidentských volbách v následujícím roce.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Schodek státního rozpočtu v roce 2024 dosáhl 271 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu dosáhl v minulém roce 271,4...
Trendy

Co čeká logistiku a e-commerce v roce 2025?

E-commerce se vloni po pár letech poklesů a...
Expertní pohled

OSINT předchází útokům hackerů a nekalým praktikám

Zkratka OSINT (Open Source Intelligence) označuje sběr, zpracování...