Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Až tři sta českých cestujících se nyní nachází v zahraničí s německou CK FTI Touristik, většina tráví svou dovolenou v Turecku a v dalších evropských letoviscích.
Navazujeme na včerejší vyhlášení insolvence německou cestovní kanceláří FTI Touristik GmbH, jež patřila mezi největší pořadatele zájezdů v Německu a zahrnovala několik značek v Německu, Rakousku a Nizozemsku. Přibližně 200-300 českých turistů, kteří si zakoupili zájezd u FTI Touristik, se nyní nachází v zahraničí, převážně v Turecku. Některé cestovní agentury na českém trhu prodávají zájezdy od zahraničních touroperátorů, nejčastěji z Německa, Rakouska a Polska. Další čeští cestující si zakoupili zájezdy napřímo u FTI Touristik.
Klienti, kteří si zakoupili zájezd u německé CK, se v případě jejího úpadku či insolvence obrací na Německý fond DRSF (German Travel Security Fund, viz. https://drsf.reise/ – informace v německém jazyce), kde jsou pojištěny pro případ úpadku německé CK. Cestující, kteří jsou právě ve své dovolenkové destinaci a potřebují pomoc, se mohou obrátit na následující tísňové číslo: +49 (0)89 710 45 14 98.
DRSF se postará o případnou zpáteční přepravu uvízlých dovolenkářů v zahraničí do místa odletu či o jejich ubytování až do doby zpáteční přepravy.
Cestující, kteří jsou právě ve své dovolenkové destinaci a potřebují pomoc, se mohou obrátit na následující tísňové číslo: +49 (0)89 710 45 14 98.
Ti, kteří si zájezd u FTI Touristik zakoupili, ale ještě neodcestovali, si nárokují vrácení svých úhrad u fondu DRSF. Úkolem DRSF je zajistit, aby byly klientům proplaceny všechny uskutečněné platby pořadateli FTI Touristik za zájezdy. Jakmile FTI Touristik poskytne fondu potřebné údaje, budou dotčení spotřebitelé s uzavřenými smlouvami o zájezdu s FTI Touristik kontaktováni.
Fond DRSF který je organizován německým turistickým průmyslem a spadá pod dohled spolkového ministerstva spravedlnosti, byl založen po krachu cestovní skupiny Thomas Cook v září 2019. Tehdy pojišťovna kvůli finančnímu omezení odpovědnosti proplácela dotčeným klientům jen zlomek nákladů.
Dle FTI Touristik, insolvence byla vyhlášena z důvodu klesajících rezervací v posledních měsících, která neodpovídala očekávání CK, čímž došlo k poklesu likvidity navzdory nutnosti hradit zálohy dodavatelům cestovních služeb. Federální vláda Německa další finanční pomoc FTI Touristik odmítla poskytnout.
Podle evropské směrnice č. 2302/2015 o souborných cestovních službách je povinností každého členského státu zajistit, aby evropským spotřebitelům byly v případě insolvence pořadatele vráceny veškeré vložené finanční prostředky za zájezdy (kombinace 2 a více cestovních služeb). V České republice, oproti Německu, každá CK musí být zajištěna pro případ svého úpadku u pojišťovny či banky dle zákonem daných podmínek. Zároveň české CK přispívají do Garančního fondu CK, který pokrývá případný nedostatečný pojistný limit stanovený pojišťovnou.
V návaznosti na TZ AČCKA z 28.5.2024 lze konstatovat, že míra rizika úpadku české CK činí 0,1 % (vloni zkrachovala pouze 1 z celkového počtu 578 cestovních kanceláří). Finance vložené do rukou profesionální české cestovní kanceláře pokrývá 100% ochrana pro případ úpadku. Trh zájezdů v ČR se po pandemické době stabilizoval a stal se bezpečným segmentem.