Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
„Práce se dřevem je krásná a voňavá,“ říká jednatel Truhlářství Za farou Tomáš Motyčka. A má se čím chlubit. V truhlárně, která sídlí v budovách bývalé farnosti v čtyřtisícových Vejprnicích západně od Plzně, vznikají výrobky ze dřeva, kterých si cení památkáři i běžní zákazníci.
Impulzem k zahájení podnikání v truhlařině byla pro Tomáše Motyčku záliba v tomto oboru. „Naše začátky byly na první pohled jednoduché, jelikož jsme přebírali už lety prověřenou truhlářskou dílnu,“ vzpomíná Motyčka na vznik firmy v roce 1992. „A kdybychom nepřevzali původní dílnu, zaniklo by další místo, kde se stále dělá poctivé řemeslo,“ dodává sympatický mladý muž s hustým plnovousem.
Truhlárna Za farou je specifická svou zakázkovou produkcí na míru. Zabývá se především výrobou z masivu, ale umí zpracovat i ostatní truhlářské materiály. Z dílny vychází převážně kusová výroba, ať už jde o aukční paličky, nebo nábytek. Mimo novou výrobu se v truhlárně zabývají také repasováním, restaurováním a opravami památkově chráněných děl či objektů. V dílně tak vznikají malé dřevěné figurky, židle, skříně, stoly, ale i kompletní interiéry z lokálních dřevin. Řemeslníci mají zkušenosti i s těmi exotickými, jako jsou cedr, akát nebo teak.
Na začátku bylo podle Motyčky nejsložitější najít si vlastní klientelu. To se truhlářství evidentně povedlo, neboť z původně malé firmy o jednom zaměstnanci se stala prosperující dílna čítající šest lidí s ročním obratem devět milionů korun. Pomohlo jistě i to, že vejprničtí truhláři jsou schopni svým zákazníkům nabídnout dobrou cenu, díky které se jim daří získávat zákazníky nejen ve svém domovském Plzeňském kraji, ale také ve středních Čechách a v Praze. „Mnohdy jsou ceny materiálu pro investora neúnosné, a tak vymýšlíme alternativní řešení, kdy nahrazujeme masivní materiál materiály dýhovanými a podobně,“ přibližuje Motyčka způsoby, jak se snaží vyjít vstříc svým klientům.
Stejně jako v celém Česku také v Truhlářství Za farou řeší problémy s nedostatkem pracovníků. Neustále proto mají na svých webových stránkách pověšený inzerát s nabídkou práce.
„Spolupracovali jsme i s personální agenturou, ale jako jediná úspěšná cesta se nám ukázalo osobní doporučení. Momentálně spolupracujeme se Střední školou Oselce, která má u nás na praktické výuce šikovného učně, a budeme rádi, když s námi zůstane i po vyučení,“ doplňuje Motyčka. V dílně jim také pomáhá několik brigádníků z řad místních vysokoškolských studentů.
Truhlářství Za farou je členem Hospodářské komory, na které pozitivně hodnotí hlavně poskytování informací z podnikatelského prostředí. „To jsme ocenili zejména v dobách covidu-19,“ doplňuje Motyčka.