Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
V posledních letech se debata o dostupnosti bydlení stala centrálním tématem ve městech po celém světě. Zatímco ceny nemovitostí šplhají do astronomických výšek, mnozí se ptají: Kde se stala chyba? Odpověď je jednoduchá: Nechceme stavět!
Podívejme se na fakta: V Houstonu a Texasu se začalo s výstavbou 72 000 nových domů, zatímco v Londýně, městě s výrazně větší populací, to bylo pouze 20 500. Výsledek? V Houstonu si můžete koupit dům za cenu, která je zlomkem toho, co zaplatíte v San Franciscu (25%), Londýně nebo New Yorku (38%). Rozdíly jsou paradoxní, když vezmeme do úvahy kontext: v čele New Yorku, San Francisca a Londýna stojí progresivisté, Texas je mezitím červený stát, který obecně není nakloněn prosazování sociálně prospěšných projektů.
Texas se nebojí stavět. Naopak, Londýn, v New Yorku a San Franciscu plánovací systémy ztěžují rozhodování do té míry, že nová výstavba je spíše výjimkou než pravidlem. A přestože se jejich vedení prohlašuje, že bytovou krizi vyřeší, tak jejich výsledky (nebo spíše jejich absence) hovoří jasně.
Bez nové výstavby se dostupnost bydlení nezlepší. Ani u nás. Je potřeba inovovat výstavbu (dřevo, průmyslová výroba), omezit byrokracii (NYMBI, stavební předpisy, územní plánování) a začít stavět.