čtvrtek 23. ledna 2025
ikona hodiny 18. 3. 2024 15:40

Sophiina volba dodavatelů automobilek

Rozhodování mezi spalovacími motory a elektromobily není již tak jasné, jako bylo dříve

Ještě před nedávnem by bylo téměř automatické, že dodavatelé automobilek by měli svou výrobu přeorientovat na elektromobilitu. Dnes však rozhodování o investicích do změny výroby již tak jednoduché není. Přední světoví výrobci automobilů totiž signalizují, že elektromobily nejsou jedinou cestou, kterou zvažují. To vše činí investiční rozhodování jejich dodavatelů složitější.

Foto: Shutterstock.com
Rozhodování mezi spalovacími motory a elektromobily není již tak jasné, jako bylo dříve Foto: Shutterstock.com

Tváří v tvář stagnujícímu prodeji elektromobilů se mnoho velkých automobilových značek začíná stavět k budoucnosti svého odvětví o poznání pragmatičtěji, než tomu bylo ještě donedávna. Stále častěji zdůrazňují, že tradiční spalovací motor bude i nadále mít na trhu svou roli spolu s bateriovým pohonem a širokou škálou e-paliv.

Elektromobilita zpomaluje

„Očekává se, že v roce 2024 se prodá 16,7 milionu osobních automobilů na elektrický pohon, což představuje celkový nárůst o 21 %. To zní sice optimisticky, ale rozdílný vývoj na hlavních automobilových trzích nutí výrobce k obezřetnosti. V Evropě se očekává stagnace, prodeje v USA by mohly stáhnout dolů politické úvahy a omezení pobídek, zatímco růst v Číně se zpomaluje kvůli nasycení trhu a ekonomickým obavám spotřebitelů – zástupců střední třídy,“ uvádí Thomas Ziegler, Moore Global.

V lednu tohoto roku předseda představenstva Toyoty, druhého největšího světového výrobce automobilů, prohlásil, že elektromobily nikdy nebudou tvořit více než 30 % celosvětového prodeje automobilů. Akio Toyoda, vnuk zakladatele společnosti, tak jen zopakoval svůj dlouhodobý názor, že alternativní paliva, jako je vodík, nabízejí větší výhody z hlediska výrobních a provozních nákladů. A to říká představitel firmy, která přišla s prvním masově prodávaný elektromobilem Prius již v roce 1997.

Nejistota pro dodavatele

Pokud si samotní výrobci nejsou dnes již zcela jisti, že budoucnost je výhradně v elektromobilitě, jak na to mají reagovat jejich dodavatelé?

Pokud jde o společnosti na vrcholu dodavatelského řetězce, které dodávají přímo konečným výrobcům automobilů (jde o úroveň Tier 1 a často se jedná o společnosti, které vyrábějí klíčové komponenty nebo systémy – např. celé motory, převodovky, brzdové systémy nebo infotainmentové systémy), jako jsou Bosch, Delphi nebo Getrag, tak těm způsobuje tato váhavost už nyní bolení hlavy. Musí se totiž rozhodnout, jak rozdělit své rozpočty na výzkum a vývoj mezi různé pohonné systémy.

Pro společnosti na úrovni Tier 2 dodavatelského řetězce, kteří dodávají produkty a komponenty dodavatelům z Tier 1 (jde například o výrobce ložisek, elektronických součástek, kabelů nebo plastových dílů), tak pro ně je nejistota ve směřování automobilek ještě bolestnější. Vyvíjí a vyrábí mnoho vysoce specializovaných komponent, u nichž je změna výroby velmi problematická. „Je velmi obtížné, aby společnost, která vyrábí vysoce technologicky náročné součásti motorů pro automobily poháněné fosilními palivy, plynule přešla na výrobu dílů pro vozidla poháněná bateriemi. Tato změna si vyžádá čas a investice. Nicméně, jak udělat takové zásadní rozhodnutí v situaci, kdy není zcela jasné, kde je budoucnost mobility,“ upozorňuje Thomas Ziegler.

Pokud je pro dodavatele přechod na novou výrobu pro elektromobily vůbec možný, tak před nimi stojí zásadní investiční rozhodnutí. Většina dodavatelů druhé úrovně jsou přitom malé a střední firmy a často rodinné podniky, které se při financování musí hodně spoléhat na vlastní peněžní zdroje a bankovní úvěry.

Výroba automobilových dílů je však podnikání s relativně nízkou marží a k dosažení rozumného zisku vyžaduje obrovské objemy. Je velmi pravděpodobné, že velcí výrobci automobilů se budou snažit tyto marže ještě více snížit, aby získali prostředky na financování vlastních investic do nových technologií.

Rozhodování mezi světem spalovacích motorů a elektromobilů možná nebude nutné

Výsledkem této globální šachové partie o budoucnost mobility bude velká konsolidace mezi tradičními dodavateli automobilek. Je docela pravděpodobné, že tyto změny přilákají potřebné finanční prostředky – nejspíše od soukromých investorů. Pravděpodobně se také rozvine užší spolupráce a společné podniky mezi firmami v dodavatelském řetězci.

„Nejistota tak bude v dohledné budoucnosti i nadále charakteristickým rysem automobilového trhu. Na druhou stranu pravděpodobně také podnítí vznik nového ekosystému s užšími vztahy mezi výrobci automobilů a jejich dodavateli. Může se stát, že podniky nebudou muset nakonec volit mezi starým světem spalovacích motorů a novou érou elektrických vozidel. Možná mohou zvládnout obojí,“ upozorňuje Martin Buranský, partner Moore Czech Republic. „Pochopitelně i čeští dodavatelé automobilek čelí výzvám v důsledku změn v automobilovém průmyslu. Někteří se snaží již nyní přizpůsobit novým trendům a investují do inovací a technologií souvisejících s elektromobilitou. Na českém trhu k tomu však přistupuje i další výzva v podobě chtonického nedostatku kvalifikované pracovní síly a pak samozřejmě i tlak na snižování nákladů. Situace v automobilovém průmyslu je nyní velmi dynamická a vyžaduje značnou adaptabilitu od českých dodavatelů,“ uzavírá Martin Buranský.

Články autora Milan Kříž

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Trendy

Trendy

Jak zastavit zbytečné vícenáklady?

Na každé fázi životního cyklu stavebních projektů –...
Trendy

Co čeká logistiku a e-commerce v roce 2025?

E-commerce se vloni po pár letech poklesů a...
Videa & Podcasty

Tady se piloti učí bojovat a přežít

EXKLUZIVNÍ REPORTÁŽ. Kokpitem stihačky se rozezní alarm a...