středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 4. 2. 2024 05:59

EMU: Protiinflační vývoj pokračuje

Na českých trzích vládne blbá nálada

Podle předběžných dat Eurostatu došlo v lednu k poklesu cenové hladiny o 0,4 %. Jde tak o další měsíc, kdy inflační tlaky zůstávají slabé. Vedle cen energií jsou data ovlivněna především slabým výkonem ekonomiky, který utlumil poptávku.

Jiří Polanský autor

analytik České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Na českých trzích vládne blbá nálada Foto: Shutterstock.com

To je vidět na následujícím grafu vývoje meziměsíční inflace, kdy od května do ledna dosáhla průměrná meziměsíční hodnota 0 %. To je číslo, které je pod inflačním cílem, a za několik měsíců se to projeví v meziroční inflaci.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Meziroční inflace v eurozóně totiž stále zůstává vysoká, když v lednu dosáhla 2,8 %. Z grafu meziměsíčního vývoje je vidět, že ceny rostly v loňském roce silně v únoru, březnu a dubnu. Tyto vlivy pak zůstávají v meziroční inflaci po 12 měsíců a následně vypadnou. Jinými slovy k výraznému a rychlému poklesu inflace bude docházet v příštích třech měsících a nejpozději v květnu by inflace již měla být pod 2% cílem ECB.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Data inflace jsou konzistentní s potřebou snížit sazby ECB co nejrychleji. Trh čeká aktuálně duben, my to vidíme podobně (v březnu by ECB mohla naznačit, že o tom uvažuje, a v dubnu pak začít postupně uvolňovat měnovou politiku). Tedy, u ECB se nedá vyloučit asi vůbec nic včetně stability sazeb až do léta či podzimu (což by byl značný problém i pro českou ekonomiku), nicméně protiinflačních dat již v poslední době vyšlo docela hodně, tak snad si toho všimnou.

Mimochodem, jádrová inflace v eurozóně je stále nad 3 %. To ale na situaci nic moc nemění (kromě toho, že tím může ECB argumentovat). Důvod je ten, že jádrová inflace se za celkovou zpožďuje, a proto pokud vidíme nyní v celkové inflaci protiinflační tendence, je jen otázka času, kdy se přenesou do jádrové. Zpoždění může být několik málo měsíců.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

PMI v českém zpracovatelském průmyslu dosáhlo v lednu 43 bodů, a proti prosinci se mírně zvýšilo. Ale stále zůstává velmi hluboko pod 50 body, tedy v pásmu poklesu ekonomické aktivity v tomto sektoru. O něco lepší lednová hodnota oproti prosinci znamená, že pokles v průmyslu byl pomalejší.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Jedním z důvodů je pokračující slabý výkon německé ekonomiky. Aktuální data z Německa naznačují, že k oživení dojde pravděpodobně až později během roku.

Především z tohoto důvodu snižujeme pro letošní rok odhad růstu české ekonomiky z 1,7 % na 1,4 % s riziky jdoucími směrem dolů k ještě nižší hodnotě.

Články autora Jiří Polanský

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...
Analýzy ze Spořky

Airbnb, Booking.com a dostupnost bydlení

Podle dat Eurostatu počet nocí strávených hosty v...
Analýzy ze Spořky

Zemědělské ceny a ceny služeb představují inflační riziko   

V říjnu se ceny průmyslových výrobců meziměsíčně nepatrně...