čtvrtek 23. ledna 2025
ikona hodiny 11. 1. 2024 11:31

AI jako nový nástroj šikany?

AI hýbe světem i Českou republikou. V dobrém i v tom horším. A objevuje se téma etiky a zneužití AI. Projevuje se i v takových fenoménech, jako je šikana. Tématu se věnuje Jana Večerková, zakladatelka intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp Praha.

Foto: Shutterstock.com
AI jako nový nástroj šikany? Foto: Shutterstock.com

Je třeba se stále obávat jeho zneužití, nebo se lidé mohou cítit v bezpečí?

Pocit bezpečí je vždy relativní pro různé lidi a u AI závisí na způsobu, jakým je AI využíváno a regulováno. Používání AI přináší mnoho etických otázek, jako je vlastnictví, rozhodovací procesy či ochrana soukromí a na většinu z nich prozatím nemáme odpovědi. AI je také zneužitelné pro kybernetické útoky a manipulaci s informacemi, což přináší další hrozby. Transparentnost, etické normy a bezpečnostní opatření patří mezi klíčové faktory, aby nás AI neohrožovala, nýbrž nám sloužila.

Reagují na situaci, která se nedávno ohnala internetem. Kdy fotografie některých influencerek se měly zneužít a pomocí AI měly být přetransformovány do podoby, kdy dívky byly na fotografii nahé. Jak je možné proti tomu bojovat? Dá se říct, že jde o nový nástroj šikany?

O nový nástroj šikany se bezpochyby jedná, bohužel ale proti tomu jde bojovat jen omezeně. U lidí, kteří mají veřejně k dispozici dostatek fotografií je možné takové fotografie vytvořit, to ale bylo možné s pomocí grafických nástrojů už dávno před AI. AI nicméně tento proces výrazně urychluje, což umožňuje i lidem bez grafických dovedností rychle a s dobrým výsledkem takové fotografie vytvořit. U dospívajích se pak může jednat o účinnou zbraň, taktéž v kombinaci s tím, že nemusí nutně domyslet důsledky svého jednání. Pokud tedy nechceme úplně zmizet z online světa (tzn. nikde nemít veřejně své fotky), tak obranou do budoucna spíše bude, že jako společnost přestaneme takovéto výtvory brát vážně. Tím se ale samozřejmě otevírají další problémy, Pokud se lidé stávají lhostejnými k falešnému obsahu, může to vytvořit problematické prostředí, kde bude obtížné rozlišit jakoukoliv pravdu od lži.

Jak nejlépe s AI pracovat tak, aby se její síla neotočila proti nám?

AI nám může přinést mnoho výhod, ale je nutné s AI pracovat s uvědoměním a zodpovědností. Část této zodpovědnosti je na straně vývojářů AI a zahrnuje etický návrh a vývoj algoritmů, které budou respektovat lidská práva a hodnoty. To znamená ale také to, že by AI měla být transparentní, aby bylo možné nezávislé hodnocení. Na straně uživatelů ale také leží zodpovědnost a měli by se aktivně vzdělávat v tom, jak AI funguje, jak jsou jejich data zpracovávána a jak jsou rozhodnutí AI ovlivňována. Čím více lidí lépe porozumí technologiím a bude je uvědoměle používat, tím více je možné potenciální rizika snížit, a naopak AI využít pro legitimní a etické cíle.

Články autora Pavel Kašpar

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Schodek státního rozpočtu v roce 2024 dosáhl 271 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu dosáhl v minulém roce 271,4...
Trendy

Co čeká logistiku a e-commerce v roce 2025?

E-commerce se vloni po pár letech poklesů a...
Expertní pohled

OSINT předchází útokům hackerů a nekalým praktikám

Zkratka OSINT (Open Source Intelligence) označuje sběr, zpracování...