Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Zdanění cukru jako jedna z cest pro snížení obezity ve společnosti. Zároveň by podle společnosti PAQ Research mohlo zavedení spotřební daně na nápoje s větším množstvím cukru přinést do státního rozpočtu miliardové částky. Praxi s jejím zavedením má řada nejen evropských států. „U nás je důležité, abychom o tom konečně začali vážně diskutovat. Zároveň v České republice chybí celkový komplexní přístup k problematice zdravého života,“ prohlásil Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů České republiky.
Daň z cukru je opatření, které funguje v mnoha státech. Cílem je snížit konzumaci slazených nápojů a dalších potravin s vysokým obsahem cukru, což může pomoci v boji proti obezitě a souvisejícím zdravotním problémům. Zavedeno bylo několik variant této daně s různými sazbami a kritérii. Některé státy zavedly daň pouze na slazené nápoje, zatímco jiné k tomu zahrnuly další potraviny. „V Mexiku funguje od roku 2014 daň na slazené nápoje ve výši 10 procent, Velká Británie zase využívá progresivní systém a třeba v Polsku se daň z cukru týká nejen slazených nápojů, ale také alkoholu,“ popsal různé modely Ertl.
Mexiko: V roce 2014 zavedlo na slazené nápoje daň ve výši 10 %. Toto opatření bylo pozorně sledováno a hodnoceno a ukázalo se, že vedlo k poklesu konzumace těchto nápojů.
Velká Británie: V roce 2018 zavedla progresivní daňový systém na slazené nápoje, kde sazba daně závisí na obsahu cukru v nápoji.
Francie: Zavedla daň na slazené nápoje již v roce 2012 a postupně tuto daň zvyšovala v závislosti na obsahu cukru.
Norsko: Má dlouhou historii daní na cukr, která sahá až do roku 1922. V posledních letech upravilo svůj daňový systém tak, aby lépe odrážel obsah cukru v produktech.
Třeba ve Francii trpí 17 procent dětí nadváhou nebo obezitou, stát se tak intenzivně zaměřuje na zlepšení zdraví občanů prostřednictvím větší propagace zdravé výživy a fyzické aktivity. Zároveň se tam zavedl nový Program národní výživy a zdraví, který má zlepšit zdravotní stav obyvatelstva. „K tomu tam od roku 2012 funguje daň na slazené nápoje, která se postupně zvyšuje v závislosti na obsahu cukru,“ dodal Ertl ze Sdružení sportovních svazů, které by rovněž bylo pro zavedení této daňové povinnosti.
„Daň by mohla sloužit jako jeden z mnoha nástrojů v boji proti obezitě. Zároveň by se k ní měl prezentovat komplexní přístup, který kombinuje preventivní opatření, vzdělávání občanů o významu zdravého životního stylu. Národní plán pohybu a zdravé výživy tu velmi chybí,“ dodal Ertl, předseda druhé největší střešní sportovní organizace.