Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Nejnovější data poradenské společnosti STR popisují konec „hlavní sezóny“ – měsíc říjen. Říjen byl pro české hotely úspěšným měsícem, ale pocovidové ztráty umazal jen velmi nepatrně. Počet turistů roste, ale stále nedosahuje předcovidových čísel. Ceny se zvyšují nepatrně, silně podprůměrně ve srovnání s Evropou.
Hostů (a cizinců) přijelo do ČR oproti loňsku více, a nárůst tržeb oproti roku 2022 je okolo 18 %, což vypadá velmi pěkně a v Evropě nadprůměrně. Nutno však dodat, že se porovnáme s mimořádně slabým rokem 2022. Samotná říjnová čísla však ukazují lepší trend. Mezi říjnovými poraženými najdeme vedle válkou zasaženého Izraele a Tel Avivu (-35 %) třeba i Frankfurt (-19 %). Lepších říjnových nárůstů pak dosahují např. Edinburgh (+20 %), Madrid (+27 %), Barcelona (+28 %), Baku (+40 %), ze zemí potom Turecko a Rusko (35 % resp. 47 %).
Porovnání s rokem 2019 je ovšem pro české hotelnictví smutné čtení a propad výkladní skříně našeho průmyslu. Zejména celoroční (YTD – tedy leden-říjen) data ukazují růst Evropy o cca čtvrtinu, růst Budapešti a Varšavy o třetinu a pokles Prahy o 0,5 %. Nezapomínejme přitom, že za tyto tři roky je růst nákladů (a inflace) v desítkách procent.
Resumé: Naši přímí konkurenti rychle rostou, Vídeň se nám nadále vzdaluje, ČR stagnuje. Když k tomu připočteme jednu z nejvyšších inflací v Evropě se zvláště nepříznivým vývojem energií a potravin (hotelové komodity), ztrácíme konkurenceschopnost i v tomto kdysi úspěšném odvětví.
„Našim médiím bude dominovat říjnový nárůst a chlácholení veřejnosti,“ hodnotí s despektem Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové sítě Czech Inn Hotels. „Připomíná mi to snad nějaké totalitní vtipy. Ale vtipné to není. Smiřme se s tím, že hrajeme a budeme hrát jen druhé housle. Pražské letiště ani zdaleka nemá tolik letů co dřív. Proto nemáme bohaté cizince z Evropy ani jiných kontinentů, tak jako jiná města v Evropě. A evidentně toto bude pokračovat i příští rok. Pro nás to znamená se nadále zaměřovat na Čechy a Slováky, tedy stále investovat do zlepšování služeb,“ uzavírá hoteliér.
Říjen je pomalý konec hlavní evropské sezóny. Klesá obsazenost i cena. V posledních letech však i díky počasí, je konec hlavní sezóny velmi pozvolný a v Praze trvá hlavní sezóna skoro od Velikonoc do Dušiček. Graf také ukazuje, jak velmi teplý český říjen pomohl našim hotelům oproti konkurenci.
Z říjnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti hotely skupiny Czech Inn Hotels:
pětihvězdičkový The Grand Mark Prague 86,1 % (s cenou 306,1 euro); Wellnes Hotel STEP 92,1 %; Josephine Old Town Square 97,9 % (s cenou 153,98 euro) a Hotel Merkur dokonce 98,0 %!
Smith Travel Research je americká společnost, dříve známá jako STR. Poskytuje tržní údaje o hotelovém průmyslu po celém světě. V současné době sleduje více než 60 000 hotelů s více než 8 miliony pokojů. Mezi českými hoteliéry jde o nejznámější nástroj pro porovnávání výsledků. V České republice STR sleduje 19,5 tisíce hotelových pokojů (tedy zhruba třetinu celkové kapacity), ovšem v segmentu lepších hotelů podíl výrazně roste. Například v Praze se již blíž polovině. Výhodou je také především měsíční báze vyhodnocení, což je třikrát aktuálnější než ČSÚ, a relevantní data o cenách pokoje a obsazenosti opřená o celosvětově prověřenou metodiku. Více informací na https://str.com/.