Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Ceny bytů ve třetím kvartále roku 2023 poklesly meziročně o 6,2 procenta a už čtyři čtvrtletí se vzdalují od svého vrcholu. U rodinných domů se zlevňování po půlroce zastavilo a v meziročním porovnání byly ceny výše o 1,4 procenta. Vyplývá to z unikátního HB Indexu, pravidelného šetření finanční skupiny ČSOB, které mapuje aktuální situaci na českém trhu bydlení.
„Meziročně dosáhl pokles cen bytů svého ročního maxima 6,2 procenta. Nyní očekáváme, že se v následujícím období budou ceny bytů stabilizovat, ale možná se už i blížíme k bodu obratu. Oproti předcházejícímu čtvrtletí vzrostl zájem o bytové jednotky typu 3+1 a 3+kk, jejichž ceny klesaly nejpomaleji. Nejvíce ze všech kategorií bytů klesly ceny malých bytů 1+1, což je netypické, protože dříve tomu bylo spíše naopak. Rychleji oproti předešlému období se snížily také ceny velkých bytů 4+kk a větších, kde může hrát roli odložená poptávka,“ říká Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky.
Pro klienty, kteří čekají na výhodnější nákupní příležitost u bytů, se nejvíce zlepšily podmínky v Pardubickém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, které vykazují nejsilnější mezičtvrtletní zlevnění. Nejhlubší propad od svého vrcholu má Moravskoslezský kraj, což je dáno i velkým zastoupením prodejů panelových bytů na velkých sídlištích. Ceny bytů v Praze šly dolů rychlejším tempem než ve Středočeském kraji. Největší pokles v Praze byl u panelových bytů na velkých sídlištích Praha 4, 8 a 9. Ve středních Čechách nejvíce zlevňovaly bytové jednotky v okresech Rakovník a Příbram.
Počty prodaných bytů se stabilizovaly, a dokonce mírně rostou, i když v meziročním srovnání se stále jedná o výrazně nižší objem. Ve třetím kvartále se stabilizovala nabídka starších bytů, naopak v případě novostaveb nabídka klesá, objevuje se nejistota ohledně možných zahájení nových stavebních projektů. Prodejní doba bytů se příliš nezměnila a dosahuje v průměru šesti měsíců.
„Těší nás vzrůstající zájem klientů o úvěry na bydlení a také financování udržitelného bydlení. Domácnosti reagují pozitivně na mírný pokles úrokových sazeb a vnímají i meziročně výrazně nižší ceny bytů. Na rostoucí poptávce klientů po úvěrech na bydlení se projevuje i zklidnění inflačního prostředí a odložená poptávka po nemovitostech. Klientům jdeme naproti, pro financování bydlení pro ně hledáme tu nejlepší cestu, a to se projevuje i v jejich rostoucí důvěře a spokojenosti. Pro klienty může být zajímavý nákup nemovitosti v horším energetickém standardu a následně investovat do moderního úsporného topení, obnovitelných zdrojů nebo zateplení, k čemuž lze využít dotace Nová zelená úsporám,“ uvádí Martin Vašek.
Populární stále zůstává nájemní bydlení. „Mladá generace jednoduše nekupuje tzv. startovací byty, ale jde rovnou do nájmu. Trh se v tomto ohledu stabilizoval a ceny stagnují,“ vysvětluje Martin Vašek.
HB Index: Byty
Naopak v případě pozemků ceny i nadále stoupají a meziročně jsou výše o 11,9 procenta. Tempo růstu se však oproti předcházejícímu období výrazně zpomalilo. Poptávka stále převyšuje nabídku, kterou brzdí hlavně zastaralé územní plány nebo nedostatečná kapacita infrastruktury.
„Cenu pozemku nejčastěji ovlivňuje jeho velikost a tvar, ale třeba i dopravní dostupnost a občanská vybavenost v místě, kde se nachází. S rostoucí cenou navíc – stejně jako v předcházejícím období – nadále roste i zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst. Pozemky tak jsou i slibnou investicí, neboť jich je na trhu nedostatek,“ říká Martin Vašek.
HB Index: Pozemky
U rodinných domů se poptávka oproti předcházejícím obdobím stabilizovala. Kupující mají zájem spíše o levnější rodinné domy, naopak s nezájmem se pak musejí v důsledku rostoucích dražších energií potýkat větší a energeticky náročnější stavby.
Pokračuje také výstavba nových rodinných domů, v největším objemu přitom ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Pokles cen vybraných stavebních materiálů a nižší objem zakázek pro stavební firmy pozitivně dopadá i na náklady na výstavbu, a ta se tak stává pro klienty o něco dostupnější.