Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Nálada v německých firmách (Ifo) zůstává nízká, a to jak v hodnocení současných podmínek, tak v případě očekávání. Nízké hodnocení současných podmínek jednoznačně indikuje pokles německé ekonomiky: samotný Ifo naznačuje pokles německé ekonomiky o dvě procenta v meziročním srovnání. Nízké hodnoty očekáváných podmínek jsou pak rizikem pro investice: blbá nálada není nakloněna investičnímu boomu.
Struktura Ifo odhaluje, že v záporných hodnotách jsou všechny sektory. V blbé náladě vede stavebnictví a obchod. Nicméně zpracovatelský průmysl není daleko, což má a ještě bude mít negativní dopad na český průmysl.
Důvěra poklesla i v české ekonomice. Ve světle německých dat se nedivme, že nejvíce poklesla v průmyslu. Úroveň důvěry není na tak nízkých hodnotách, které jsme viděli během finanční krize nebo během první vlny covidu. Ale i tak je konzistentní s poklesem výroby.
Poklesla také důvěra spotřebitelů. V případě spotřeby lze očekávat otočení po poklesu inflace, který umožní zotavení reálných mezd. Nicméně v případě průmyslu navázání na Německo, o kterém se opět začíná mluvit jako o nemocném muži Evropy, může mít dlouhodobější dopad.
Něco pozitivního z Financial Times: „Nechci o Německu mluvit špatně, ale mám pocit, že je tu všechno trochu unavené,“ řekl Gert Röder, který je šestou generací své rodiny, jež vede 208 let starou slévárnu hliníku se sídlem v Soltau na severu země. Většina jeho letošních investic půjde do stávající továrny v České republice, která se – na rozdíl od Německa – rozhodla nevyřazovat jadernou energii, což o něco zlevnilo náklady na energii. „Mají také skvělou pracovní sílu,“ dodal Röder. Krize jako příležitost.