středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 4. 9. 2023 12:42

Kam nejvíc jezdili turisté v létě v Česku?

Podle aktuálních dat do jižních Čech, na jižní Moravu a Liberecko 

Jihočeský, Jihomoravský a Liberecký kraj. Právě tam měli nejčastěji mířit Češi během prázdnin podle květnového průzkumu Plány Čechů na letní dovolenou. Třetina lidí přitom chtěla kraje kombinovat, tedy navštívit jich víc. Nejčastěji region Jihočeský spolu s Jihomoravským. Zda to tak skutečně bylo, bude jasné na podzim spolu s novým čísly o ubytování v hotelech, pensionech a apartmánech v Česku. Už teď ale průzkumu dávají za pravdu analýzy obsazenosti tuzemských hromadných ubytovacích zařízení z konce srpna. Podle nich měli cestující cizinci i Češi největší zájem právě o Jihočeský a Jihomoravský kraj.

Štěpánka Filipová Štěpánka Filipová autor

Absolventka televizní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala řadu let jako televizní redaktorka v domácím zpravodajství České televize, později jako ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, tisková mluvčí Karlovarských minerálních vod, vedoucí komunikace a mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka marketingu a komunikace CzechInvestu, mediální zástupkyně Svazu měst a obcí či Asociace krajů a ředitelka komunikace, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně pracuje jako tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Foto: Shutterstock.com
K oblíbeným českým turistickým cílům patří i Lipno Foto: Shutterstock.com

Analýza DataRhymes z Bookingu z 25. srpna mimo jiné ukazuje, že největší procentuální obsazenost hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) letos v létě byla skutečně v Jihočeském a Jihomoravském kraji. O víkendech se měla pohybovat mezi 70 až 80 %.

„Víkendové rezervace ubytování v hotelech, pensionech a apartmánech v celém Česku se podle posledních dostupných analýz během léta pohybovaly v průměru od cca 57 % do 69 %. Průměrná cena za ubytování pak od 2 627 do 2 818 Kč za dvoulůžkový pokoj. S tím, že nejvyšší byla v Praze, a to od 3 900 do 4 500 Kč,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Po skončení letních prázdnin, tedy během celého podzimu, se v současné době dá čekat nejvíc rezervací v Jihomoravském kraji, a to od 70 do 80 %. Souvisí to podle všeho s gastroturismem, konkrétně s cestováním za vínem. Přichází totiž čas vinobraní.“ 

Co se týče nadcházejícího, tedy prvního zářijového víkendu, hotely, apartmány a pensiony by měly být nejvíc obsazené právě v Jihomoravském kraji. Následují region Olomoucký a Plzeňský. Rezervace se tam nyní pohybují od cca 72 do 56 %.

„Za dvoulůžkový pokoj by lidé o nadcházejícím víkendu měli v průměru v celém Česku zaplatit 2 644, loni to bylo celkem 2 363 Kč. Nejvíc v Praze – 3 901 Kč, následují Jihomoravský kraj, kde dané ubytování od 1. do 3. září v průměru stojí 2 842 Kč a jižní Čechy s průměrnou cenou 2 688 Kč,“ říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček a dodává: „Jak to s počtem, cenami i směřováním turistů v Česku letos v létě skutečně dopadlo, bude jasné v listopadu, kdy budou k dispozici reálná data za letošní 3. čtvrtletí.“

Z posledních dat vyplývá, že turistů v Česku bylo ve 2. letošním čtvrtletí téměř stejně jako v roce 2019. V tuzemských hotelech, pensionech a apartmánech se jich ubytovalo jen o 5 885 méně než před koronavirovou pandemií. Celkem přijelo 5 770 399 hostů, zatímco ve 2. kvartále 2019 jich bylo 5 776 284. Srovnáme-li letošek s rokem 2022, turistů ve 2. čtvrtletí bylo o cca 15 % víc. Ze zhruba 5,8 milionů hostů se v Česku ubytovalo 3,2 milionů domácích turistů, což znamená meziroční nárůst o 4 % a celkem 2,5 milionu cizinců, tedy o 32 % víc než loni.

„Návrat k předcovidovým číslům návštěvnosti ubytovacích zařízení je dobrou zprávou, nicméně k němu došlo s velkým přispěním díky domácím turistům. Lidé z celého světa navíc nyní sice cestují podobně jako před covidem, ale méně utrácejí za doplňkové služby – zatímco hotelům tržby rostou, restauracím spíš klesají,“ říká ředitel marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Nyní je tedy klíčové, s ohledem na ekonomiku, lákat do Česka bonitní zahraniční turisty a s ohledem na udržitelnost se zabývat rozprostřením cestovního ruchu po celém Česku.“

CzechTourism tak mimo jiné chystá 2., tedy podzimní, vlnu zahraniční kampaně zaměřené na tradice. Informace k 1. letní vlně.

Články autora Štěpánka Filipová

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Cestovní ruch

Aktuality

Regulací Airbnb v Praze by ceny nájmů mohly klesnout až o 9 %

Turisté berou Prahu během vánočního času i blížícího...
Cestovní ruch

Region kolem Sázavy propaguje desková hra

Omalovánky, pracovní listy, mapy, brožura, bloky… a teď...
Cestovní ruch

Prague Visitor Pass využilo meziročně o 80 % turistů více

Městská karta Prague Visitor Pass tento rok zaznamenala...