pátek 24. ledna 2025
ikona hodiny 28. 8. 2023 09:04

Vývojářské pozice jsou stále nejžádanější

U uchazečů vede frontend a backend, pětinásobně letos stoupla poptávka po no-code pozicích a o 70 % v AI

Největší zájem budí mezi uchazeči o práci ve startupech vývojářské pozice. Hlásí se na ně třetina uchazečů kariérního portálu StartupJobs. Nejčastěji, v 16 % případů, se vývojáři hlásí na pozice frondend kodérů, necelých 15 % pak hledá pozice backendové. Třetí místo u uchazečů obsadilo testování, na které se hlásí 10,66 % zájemců. Dva obory od počátku roku zaznamenaly silný růst zájmu uchazečů – o 70 % vzrostla poptávka po pozicích v AI a asi pětinásobně stoupl zájem o no-code pozice.

Foto: Shutterstock.com
Pracovní trh v IT je stále hladový Foto: Shutterstock.com

„Asi třetina všech našich uchazečů hledá vývojářské pozice. Každý měsíc jsou to vyšší tisíce zájemců. Ti se přitom v průměru hlásí na čtyři pozice. Pro zaměstnavatele a firmy to je skvělá zpráva, protože právě vývojáři, zvlášť ti s úzkou specializací, jsou stále horké zboží. Největší zájem je ze strany firem o JavaScript, PHP a Python,“ komentuje současné trendy Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Vývojářské pozice u uchazečů o práci ve startupech vedou. Podle dat kariérního portálu StartupJobs se na ně hlásí třetina všech uchazečů. Trend je přitom stoupající a za tento rok dodnes zaznamenal 16% meziroční nárůst. Během ledna se na vývojářské pozice hlásilo bezmála 6 000 unikátních uchazečů, na konci července to bylo již téměř 7 000 zájemců. Ti se v průměru hlásí na čtyři pozice. Nejčastěji, v 16 % případů, na pozice frontendových kodérů. Za nimi v oblibě následuje backend s 15 %. Třetí místo s 10% oblibou u uchazečů obsadilo testování, které na tomto místě nahradilo design. Ten je s necelými 10 % uživatelů až na pátém místě.

 Žhavé AI a přístupný no-code

Nárůst zájemců od počátku roku zaznamenaly specializace v oboru AI a no-code řešení. O pozice vývojářů umělé inteligence se na konci července hlásily asi tři stovky uchazečů, což je o 70 % více za měsíc než v lednu. Segment no-code pak za stejné období zaznamenal pětinásobný nárůst uchazečů, na současnou necelou stovku kandidátů měsíčně.

„Jsme svědky obrovského rozmachu umělé inteligence, která se od začátku roku rozšířila snad do všech segmentů, ve kterých si ji dokážeme představit. Tomu odpovídá citelný nárůst poptávky po tomto odvětví. Ta jen letos vzrostla o 70 %. Firmy mají nyní vynikající příležitost využít tohoto zájmu uchazečů a stát se early adopters této technologie,“ uzavírá Mikschik.

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Schodek státního rozpočtu v roce 2024 dosáhl 271 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu dosáhl v minulém roce 271,4...
Trendy

Co čeká logistiku a e-commerce v roce 2025?

E-commerce se vloni po pár letech poklesů a...
Expertní pohled

OSINT předchází útokům hackerů a nekalým praktikám

Zkratka OSINT (Open Source Intelligence) označuje sběr, zpracování...