středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 27. 8. 2023 06:25

Podporuje vláda vědu a výzkum?

V Česku za Evropou silně zaostáváme

Částka , která jde na podporu vědy a výzkumu, je v ČR 150 EUR na obyvatele a rok. To je zhruba na úrovni Řecka. V Dánsku dává vláda 3,5x více než my. Opět v přepočtu na obyvatele. Německo podobně jako Dánsko. Lídrem v EU je Lucembursko. To jsou dramatické rozdíly.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Podpora vědy a výzkumu je pro budoucnost klíčová Foto: Shutterstock.com

A bohužel nezmizí ani, když čísla přepočteme na paritu kupní síly: ve srovnání s Dánskem se rozdíl z 3,5x zmenší na 2,3x. V tomto žebříčku zaostáváme. A to je škoda. Ekonomický výzkum totiž ukazuje, že inovace se podílí zhruba polovinou na dlouhodobém růstu ekonomiky a prosperity. Pokud chce vláda nastartovat dlouhodobý růst ekonomiky, tak tento výzkum ukazuje jednoznačně tři důležité priority: inovace, vzdělávání a infrastruktura.

Ve Financial Times mě zaujal článek, který ukazuje, jak je ekonomika Velké Británie koncentrovaná do Londýna. Když z ekonomiky (vše HDP na obyvatele v PPP) UK odečteme nejbohatší město, tedy Londýn, tak HDP UK poklesne o 14 %. Ano, v hlavních městech se nadproporcionálně koncentrují centrály firem, což jejích HDP vychyluje směrem nahoru. Ale v případě UK je efekt Londýna tak vysoký, že po jeho odečtení poklesne zbytek UK na úroveň nejchudšího státu USA, tedy Mississippi. Pro srovnání: pokud z německého HDP odečteme nejbohatší město (Mnichov), výsledné HDP poklesne jen o 1 %. V případě Nizozemí (Amsterdam) je to 5 %, USA (San Francisco) o 4 %. Zároveň HDP Londýna (na obyvatele) je jen na úrovní Amsterdamu, níže než Mnichov a více než poloviční ve srovnání se San Franciscem.

Mám ještě jednu srovnávací analýzu. Financial Times v jiném článku zkoumal, jak se jednotlivým zemím daří zvládat imigraci. A zjistil nepřekvapivě, že různé země ji zvládají různě. Ve skupině USA, UK, Německo a Francie si vede Francie fakt špatně. Má výrazně vyšší nezaměstnanost (včetně mladých) a dosahuje výrazně horších výsledků v ukazatelích chudoby imigrantů.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...
Analýzy ze Spořky

Airbnb, Booking.com a dostupnost bydlení

Podle dat Eurostatu počet nocí strávených hosty v...
Analýzy ze Spořky

Zemědělské ceny a ceny služeb představují inflační riziko   

V říjnu se ceny průmyslových výrobců meziměsíčně nepatrně...