Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Data z Německa ukazují, že výrobní sektor dosáhl hodnoty 39,1, což je sice o něco více než v červenci, ale jde o velmi nepříznivé číslo hluboko pod hranicí bodů, která odděluje růst od poklesu. Výrazně spadly nové zakázky pro příští měsíce.
Významné negativní překvapení ale přinesla data sektoru služeb. Ta v Německu dosáhla 47,3 bodu, což znamená pokles aktivity i pro tento sektor. Data byla významně pod očekáváním trhu (51,5), což se následně projevilo v oslabení kurzu eura k dolaru.
Pro nás to úplně překvapivé není. Již delší dobu píšeme, že nedávná příznivá data sektoru služeb (silná poptávka domácností, PMI pevně nad 50 body apod.) jsou ovlivněna vývojem ekonomiky z období před několika měsíci. Jinými slovy kvůli různým zpožděním v rámci vývoje ekonomických cyklů se negativní vývoj spojený s vysokými sazbami či zpomalením globální ekonomiky (což je typicky pro Německo klíčové) přenese do sektoru služeb až po několika měsících. A zdá se, že to nastalo. Jen o něco dříve, když jsem čekal překmitnutí PMI ve službách pod 50 bodů spíše až pro září či dokonce říjen.
Samozřejmě je možné, že může jít o špatně změřená data, data ovlivněná vysokou volatilitou nebo nějaký šum v datech. A v příštích měsících dopadne PMI daleko lépe. Ale celkově tomu spíše nevěřím, když se mi data zdají v souladu s ostatními čísly z Německa či globální ekonomiky (viz například problémy čínské ekonomiky).
Nepříznivě dopadlo i PMI za eurozónu (43,7 průmysl a 48,3 za služby). A o negativním vývoji se dá mluvit i v USA (47,0 za průmysl a 51,0 za služby). PMI za služby ve Státech stále indikuje růst tohoto sektoru, ale může jít jen o podobné zpoždění jako bylo v Německu/EMU, tedy že za měsíc či dva se i služby v USA překlopí do poklesu.
Každopádně, pokud jsou poslední data PMI za Německo a eurozónu alespoň trochu odrazem skutečného vývoje obou ekonomik, pak to nevypadá pro příští měsíce příliš dobře jak pro ně, tak ani pro ČR. Data naznačují útlum ekonomické aktivity a z pohledu české měnové politiky značně zesilují potřebu začít snižovat sazby, a to velmi rychle. Klasik by řekl, že již teď je pozdě, když sazby zůstávají vzhledem k očekávanému makro vývoji až příliš vysoko a mohou zbytečně dusit ekonomiku.