Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, takzvaných spin-off společností, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají.
Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA INCUBE. Ten se liší tím, že spin-off firmy přímo nezakládá, ale poskytuje vědeckým týmům své know-how v přípravě vstupu do komerčního prostředí. Zaměřuje se hlavně na výzkumy v oblasti farmacie, medicíny, zdravých potravin, vzdělávání či moderních technologií.
„Zázemí, v němž tuzemské univerzitní projekty vznikají, je z mého pohledu srovnatelné se zahraničím. Problémem je však finanční podpora pro samotný vývoj a výzkum,“ říká Petr Čihák, ředitel inkubačního programu FABA INCUBE. Podle něho není financování jedinou komplikací, s níž se čeští vědečtí a výzkumní pracovníci na univerzitách potýkají. „Neméně zásadní je také nedostatek odborníků, kteří by zvládli participovat na transferu znalostí a inovací z vědeckého prostředí do komerčního,“ dodává Čihák.
Právě onen kýžený transfer výsledků univerzitních výzkumů do praxe vyžaduje finance a know-how. Změnit to mají nově vznikající transferní oddělení českých a slovenských univerzit i úspěšné inkubační programy. Proces přechodu z akademické půdy do komerčního prostředí je klíčový pro získání potenciálního investora, který představuje příležitost, jak patenty a vynálezy, inovace či inovativní myšlenky uvést do praxe.
V České republice se začíná diskutovat o zavedení průmyslového doktorátu, který by měl spojit doktorské studium s praktickými zkušenostmi. Program FABA INCUBE takové propojení prostřednictvím smart capital přímo nabízí. Zahrnuje základní kroky, které jsou pro přechod do komerčního světa nezbytné, ale na jejich realizaci nemají vědečtí pracovníci kapacitu a mnohdy ani potřebné znalosti.
Inkubační program vznikl na základě úspěšných projektů v oblasti zdravotnictví a energetiky. „Naše předchozí finanční transakce pomohly například při realizaci nového postupu léčby neplodnosti pomocí umělého oplodnění a projekt Napoleon ukazuje cestu k energii budoucnosti díky unikátní technologii plynem chlazeného reaktoru na výrobu vodíku,“ vysvětluje Robert Flocius, ředitel skupiny FABA CAPITAL.
Cílem programu FABA INCUBE je stát se součástí vědeckých týmů, tvořit spolu s nimi smysluplné projekty, aby se jejich idea stala skutečnou, pro lidstvo trvalou hodnotou s pozitivním dopadem. „Není v mých silách a schopnostech udělat svět lepší pro další generace, ale prostřednictvím inovativních projektů s pozitivním dopadem a společenskou odpovědností se o to chci ve FABA INCUBE alespoň pokusit,“ uzavírá Petr Čihák.