Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Hospodářská komora nezaznamenala výraznější problémy se zaváděním datových schránek pro osoby samostatně výdělečně činné. Podnikatelům přístup do datové schránky usnadnila Bankovní identita. Stát zřizuje datové schránky všem OSVČ s termínem do 31. března.
„Státní informační kampaň v televizním vysílání a na internetu byla viditelná a samotné dopisy zasílané podnikatelům byly srozumitelné. Poděkovat musíme ale i hromadným sdělovacím prostředkům, které pomohly podnikatele informovat, jak se mají do své datové schránky přihlásit,“ hodnotí průběh rozšíření okruhu uživatelů datových schránek o osoby samostatně výdělečně činné tvůrce českého e-governmentu a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček, podle něhož přístup do datovky usnadnila zejména Bankovní identita.
Také Hospodářská komora od ledna do března vedla vlastní informační kampaň, která byla cílená na osoby samostatně výdělečně činné. Hospodářskou komorou sepsanou příručku s návodem na přihlášení a používání datové schránky si na speciálním webu a oficiální stránce Hospodářské komory stáhlo na 11 tisíc podnikatelů. Komora pro podnikatele přes internet zorganizovala i dva speciální workshopy na používání datových schránek.
„Co se týká souvisejícího rušení živností, není to nic překvapujícího. Naopak to pomůže pročistit a zreálnit statistiky o počtu podnikatelů v naší zemi, protože si živnosti rušili zejména podnikatelé s neaktivními živnostmi,“ upřesňuje Zdeněk Zajíček. Ani veřejný seznam držitelů datových schránek neoznačuje za velký problém. „Už dnes jsou přece všichni živnostníci vedení ve veřejném živnostenském rejstříku,“ podotýká.
Zdeněk Zajíček je jednou z klíčových postav digitalizace v ČR. Širší veřejnost ho zná především jako průkopníka digitalizace státní správy – se svým týmem vytvořil již v prvních letech nového tisíciletí systém Czech POINT, Datové schránky a Základní registry. Poté měl oblast ICT na starosti mj. jako náměstek na několika ministerstvech. Od roku 2016 stojí v čele ICT Unie (zabývající se zaváděním moderních informačních technologií do podniků i státní správy) a od podzimu 2020 je viceprezidentem Hospodářské komory. Z této pozice se mu podařilo připravit a získat podporu poslanců napříč politickým spektrem pro zákon o právu na digitální služby, odbornou veřejností nazývaný „digitální ústava“, a také pro zákon o Bankovní identitě, která umožňuje jednodušší přístup do Portálu občana každému, kdo má zřízené internetové bankovnictví.