Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Současná vládní exportní politika má podle podnikatelů rezervy. Vláda by měla zlepšit nástroje na financování exportu skrze ČEB, EGAP a NRB a posílit ekonomickou diplomacii, na kterou se vynakládá méně finančních prostředků, než by potřebovala. Upozorňuje na to viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.
„Exportéři by uvítali, aby do podpory exportu stát směroval alespoň stejné finance jako před covidem a aby se zlepšila její koordinace. Export generuje významný daňový příjem státu, podpora exportu má navíc značný multiplikační efekt,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.
Ten dodal, že vláda zatím žádné nové nástroje exportní politiky nepřinesla. Naopak, na stávající nástroje, jako jsou např. Projekty na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), nevynakládá ve srovnání s předchozími lety dostatek peněz. Exportní politika nepostoupila ani v zefektivnění exportního financování. Novou exportní strategii se vláda zavázala schválit v roce 2023.
Jakubský přitom připomíná, že zdroje vynaložené na podporu exportu přináší významný ekonomický stimul díky multiplikačnímu efektu, což se odrazí v lepší kondici státního rozpočtu, vyšších mzdách zaměstnanců exportujících firem a jejich dodavatelů a celkově v růstu prosperity České republiky. Podle mezinárodních studií se efektivita podpory exportu pohybuje podle jednotlivých zemích v návratnosti mezi 50 až 80násobkem vložených prostředků. V České republice 1 vložená koruna do podpory exportu přináší 70 korun v samotném objemu exportu.
Podle Hospodářské komory by se vláda měla zaměřit na diverzifikaci českého exportu, který je z 85 % závislý na zemích EU.„Rozhodně nejde o nahrazení exportů do zemí EU, ale zvýšení stávajících velmi nízkých vývozů do afrických, asijských či latinskoamerických teritorií. Kromě čistě geografické diverzifikace je potřeba se více zaměřit na vývoz tzv. investičních projektů. Například realizaci výstavby nemocnic, obytných komplexů, výstavbu mostních konstrukcí, silnic či letišť. České firmy mají při realizaci podobných projektů nemalé zkušenosti. Tyto projekty v sobě nesou především synergické procesy, protože se zapojuje řada českých subdodavatelů. To kvalitativně posiluje samotný export a otevírá možnosti vývozu pro širší skupiny českých firem. Podobné vývozy musí být aktivně podporovány jak českými vládními institucemi, tak i českou bankovní sférou a EGAP. Jde o strategickou záležitost, která v dlouhodobém horizontu významně přispěje k akceleraci českých vývozů,“ vysvětluje Jakubský.
Hospodářská komora oceňuje, že po českém předsednictví v Radě EU začali ústavní činitelé znovu jezdit s podnikateli do zahraničí. Aktivně to však plánují a realizují jen někteří z nich, jako příklad dobré praxe označuje ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Ten s šedesátkou podnikatelů vycestuje tuto neděli do Spojených států amerických.
Hospodářská komora předpokládá, že na ekonomické diplomacii se bude aktivně podílet i nový prezident Petr Pavel. „Podnikatelé očekávají, že prezident bude podporovat zájmy českých podnikatelů a pomáhat jim v posilování jejich přítomnosti na stávajících trzích a pronikání na ty nové. Podnikatelé také předpokládají, že Petr Pavel povede podnikatelské mise do zahraničí,“ uvedl Jakubský.
Prezident by podle něj měl aktivně pracovat na posilování obchodních vztahů s klíčovými partnery, zejména s tradičně náročnými trhy ve Spojených státech amerických a zemích Evropské unie, ale také se státy na Blízkém Východě, v Asii a Africe. Prezident by také podle představ podnikatelů měl v zahraničí usilovat o zvýšení povědomí o českých výrobcích a podílet se na tom, aby se Česká republika stala atraktivním cílem pro turisty.