Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
České vývojářské studio Applifting se v listopadu rozšířilo o nový tribe Enterprise. Zaměřuje se primárně na vývoj softwaru pro scale-upy a interní startupové projekty klientů z řad větších korporací. Pracuje například na projektech pro scale-up FTMO či kanadský technologický gigant Telus. V minulosti vyvíjel software pro BankID.
Enterprise se tak přidává ke dvěma stávajícím tribům – DX Heroes a britské větvi Appliftingu. Členové Enterprise jsou ostřílení vývojáři a specialisté se značnými zkušenostmi s velkými zakázkami. Applifting v novém tribu vidí příležitost k oslovení i těch nejnáročnějších korporátních klientů.
Dodnes se Applifting soustředil jak na klienty z řad mladých firem, tak na velké společnosti. Enterprise tím dává možnost více škálovat zakázky a přizpůsobit jejich velikosti tým, který se jim bude věnovat. Rozhodnutí založit nový tribe vychází ze zkušeností Applifterů s korporacemi, které k zakázkovému vývoji softwaru přistupují jinak než startupy. Vývojářské studio jde tímto krokem naproti oběma přístupům.
„Svým myšlením a filozofií firmy jsme se vždy soustředili spíše na startupy. Je to náš mindset a je nám to bližší. Nikolaye a další ale naopak lákala právě korporátní kultura, přičemž díky svým zkušenostem v tom světě umějí chodit a baví je. Již několik let jsme proto k založení dalšího tribu s Nikolayem směřovali. Jsem rád, že se to povedlo, a držíme klukům palce. Mají podporu celého Appliftingu,“ komentuje Vráťa Kalenda, spoluzakladatel a CEO Appliftingu.
České vývojářské studio, které vytváří software a aplikace na míru pro přední tuzemské i zahraniční společnosti. Podle žebříčku Deloitte Fast 50 za rok 2020 jde o osmou nejrychleji rostoucí firmu v České republice a 22. ve střední Evropě. Applifting stojí na unikátním principu naprosté otevřenosti. Každý applifter může ovlivňovat směřování firmy i výběr projektů. Všichni navzájem znají výši svých platů a vědí, co musí udělat pro to, aby se profesně i finančně posunuli. Také proto patří mezi tzv. tyrkysové firmy, pro něž je na prvním místě spokojenost zaměstnanců a klientů, zisk je pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů. Mezi hlavní klienty studia patří Jablotron, mateřská společnost České spořitelny Erste Group, kanadský gigant Telus a Heureka. Applifting vznikl v roce 2014 jako garážový projekt Filipa Kirschnera a Vratislava Kalendy a od té doby se rozrostl na 170 pracovníků v celé skupině.
Tribe Enterprise zprvu pomáhala nastartovat jen hrstka applifterů v čele s Nikolayem Barbariyskiym, managing partnerem Appliftingu, kteří v segmentu korporátních klientů spatřovali příležitost, jak rozšířit pole působnosti firmy. Dnes je tým tvořen asi dvaceti členy.
„Protože se Applifting soustředí primárně na vývoj softwaru pro startupy, odlišuje se jeho formální fungování od způsobu, který volí korporace, jejichž projektový management a požadavky jsou v mnohém komplexnější. I velké firmy ale potřebují vývoj softwaru, takže jsme s kolegy v tomto směru viděli příležitost, jak ještě více rozšířit záběr Appliftingu,“ komentuje motivaci za vznikem Enterprise jeho šéf Nikolay Barbariyskiy
„Projekty, na které se v Enterprise specializujeme, nejsou dobře aplikovatelné na nově vznikající firmy. Většinou totiž pracujeme na finančně nákladnějších projektech s náročnější architekturou na implementaci. Naše produkty musí být navíc dobře škálovatelné, aby mohly růst spolu s firmou. S tím souvisí například i náročnější požadavky na stabilitu systémů kvůli větší uživatelské základně. Software, který pak firmám implementujeme, je navíc potřeba udržovat v běhu dlouhodobě a udržovat nadčasovou kvalitu, případně jej adaptovat na pokrok v technologiích,“ dodává Barbariyskiy.
Praxe rozdělení firmy na autonomní kmeny, takzvané triby, kterou Applifting od svého založení praktikuje, není jen pouhým rozdělením firmy do více divizí. Nabízí způsob, díky kterému může společnost růst horizontálně, ale současně i vertikálně. Tribalizace své výhody ukáže ve chvíli, kdy se firma nebo sami zaměstnanci s vlastním nápadem rozhodnou vydat vlastní cestou. Nemusí tak odcházet ze své mateřské firmy, zakládat si vlastní společnost a řešit existenční otázky začínajících podniků.
Jistota zázemí mateřské firmy poskytuje oddělenému tribu raketový start po stránce firemní organizace, technologií nebo i kultury. Z nich si pak nový tribe může odnést to nejlepší a obohatit o svůj osobitý přístup. Nový tribe tak nezačíná svou cestu na zelené louce. Nejprve však musí po dobu zhruba jednoho roku dokázat svou životaschopnost a profitabilitu, než ke skutečnému oddělení dojde.
„Do Appliftingu jsem nastupoval vysloveně s tím, že se budu podílet na rozšíření možností společnosti o práci na projektech velkých korporací. Samostatný tribe tak byl vlastně jen otázkou času. Museli jsme si ale nejdřív vyšlapat cestičku a vytvořit tým. To vše již máme, Enterprise funguje, máme za sebou historii velice úspěšných projektů a těšíme se, jaké projekty se k nám dostanou v budoucnu,“ uzavírá Barbariyskiy.