středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 1. 3. 2023 08:05

Cirkulární ekonomika je i v Česku miliardový byznys

Budoucnost je ve vratkovém byznysu. Alespoň to naznačuje příběh zlínské firmy IPRICE RECARE, která poskytuje kompletní služby pro cirkulární ekonomiku, včetně repasování a oprav zboží. Ve skladech s kapacitou 15 tisíc palet točí zboží v hodnotě 100 milionů. Kromě aut a industriálních strojů vrací do oběhu veškerý sortiment. Zakladatel Patrik Jokl očekává obrat přes 350 milionů korun. Do 5 let se chce dostat na miliardu.

Foto: IPRACE RECARE
Patrik Jokl Foto: IPRACE RECARE

„Zjistil jsem, že ani velké e-shopy a obchodní řetězce nezvládají řešit vrácené zboží, nevědí, co s ním mají dělat. Nejsem extra ekolog, ale přišlo mi líto, že se de facto nové nebo lehce použité produkty vyhazují, likvidují nebo pálí,“ vysvětluje cestu k partnerství s největšími hráči v on-line byznysu v Česku i Evropě zakladatel Patrik Jokl.

Patrik Jokl

Podniká už od svých mladých let, první milion vydělal před plnoletostí. V roce 2006 založil IPRICE RECARE. Mimo služby vratkového byznysu založil i eshop iprice.cz s repasovaným zbožím. Zkušenosti z reverzní logistiky zužitkoval i ve vlastní produktové řadě elektrospotřebičů Patricca, na které poskytuje záruku 10 let. E-shop EmaHome s novým zbožím, nádobím a malými spotřebiči roste o stovky procent a vstupuje na Slovensko. Tento rok navíc plánuje otevřít i kamenné prodejny.

Ve vratkovém byznysu přerostli konkurenci

Za rok IPRICE RECARE zpracuje 25 tisíc velkých spotřebičů, jako jsou ledničky, pračky nebo myčky, přes dva miliony kusů elektroniky a deset milionů kusů oblečení, které stovky kamionů svážejí od prodejců z celé Evropy do Zlína. Ve skladech s kapacitou patnáct tisíc palet točí zboží v hodnotě sto milionů.  Kromě aut a industriálních strojů vrací do oběhu veškerý sortiment. To vše firma zvládá ze Zlína v sedmdesáti lidech.

„Zboží protřídíme, pečlivě překontroluje týmem specializovaných pracovníků, vyzkoušíme všechny funkce, vyčistíme, případně opravíme a dodáváme ho zpátky na trh v outletové verzi. Se spoustou firem máme podepsanou smlouvu o brand protection, že nesmíme zboží prodávat v Evropě, abychom nekanibalizovali jejich prodeje. Proto jsou našimi častými zákazníky Ukrajina, Irán, Dubaj a podstatný objem zboží expedujeme do Afriky, prodáváme i do Konga,“ popisuje Jokl, jehož firma IPRICE RECARE se nedávno stala i exkluzivním partnerem Amazonu na zpracování vráceného zboží v Česku.

Poskytují kompletní servis z oblasti reverzní logistiky pro největší evropské e-shopy i tři největší evropské obchodní řetězce. Ty jim posílají vrácené nebo vyřazené zboží, v IPRACE RECARE ho zkontrolují a dál prodávají svým obchodním partnerům, firmám, menším obchodníkům či bazaristům. Stejné služby poskytují například i pro velké supermarkety, třídí zboží z filiálek, rozdělují ho na palety, na kategorie a pak jim ho posílají zpátky. Pro jiné zákazníky vyřizují kompletní reklamační proces.

Letos Patrik Jokl očekává obrat přes 350 milionů korun, což je téměř dvojnásobek proti minulému roku. Plány jsou ale daleko větší. Do 5 let se chceme dostat na miliardu.

Články autora Renata Faltejsková

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Trendy

Trendy

Jak zastavit zbytečné vícenáklady?

Na každé fázi životního cyklu stavebních projektů –...
Trendy

Co čeká logistiku a e-commerce v roce 2025?

E-commerce se vloni po pár letech poklesů a...
Videa & Podcasty

Tady se piloti učí bojovat a přežít

EXKLUZIVNÍ REPORTÁŽ. Kokpitem stihačky se rozezní alarm a...