Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Tým neziskového projektu Hlídač shopů na podzim své zkušenosti zužitkoval i ve speciálním projektu pro Evropskou komisi. Tým složený ze zástupců českých firem Apify a TopMonks vyvinul na míru nástroj, který úředníkům ze 13 evropských zemí pomáhal sledovat dodržování nového nařízení regulujícího, jak e-shopy informují spotřebitele o slevách během Black Friday 2022.
Ve výběrovém řízení si na začátku léta Evropská komise vybrala tým Hlídače shopů, aby jí vytvořil nástroj, pomoci kterého budou moci úředníci v 11 členských zemích EU, na Islandu a v Norsku sledovat dodržování nové Evropské směrnice. Během tohoto zkušebního projektu sledovali na 16 000 produktů, a to na 176 e-shopech.
„Velmi mě těší, že jsme mohli zúročit zkušenosti našeho týmu i na projektu pro Evropskou komisi. Byl to navíc první projekt, kde jsme mohli využít nejen naši platformu, ale i náš nový AI nástroj na automatickou extrakci dat. Výsledky napříč Evropou také ukázaly, že naše práce na kultivaci českého e-commerce prostředí nebyla marná. Mám nyní o to větší radost, že se velká část českých e-shopů v posledním Black Friday už novou směrnicí de facto řídila,” komentoval Jakub Balada, jeden ze spoluzakladatelů startupu Apify a člen týmu Hlídače shopů, který od samého začátku stál za myšlenkou nutnosti kultivace českého e-shopového prostředí.
„Jsem hrdý na náš malý tým, který dokázal v krátkém čase doručit nástroj, jež staví na našich dlouholetých zkušenostech s vývojem a provozem Hlídače shopů. Na první pohled jsme znovu použili jen graf, ale na pozadí jsou naše nástroje pro dohled nad kvalitou dat, zkušenosti jak dělat efektivní scraping ve velkém měřítku a naše platforma pro tvorbu a provoz serverless řešení,” doplňuje Aleš Roubíček z TopMonks.
Neziskový projekt, jehož cílem je chránit české spotřebitele před vynalézavostí marketingových oddělení velkých českých e-shopů. Společně jej vymysleli v roce 2017 zástupci a nadšenci z pražských technologických startupů a firem Apify, Keboola a TopMonks. Od té doby Hlídač monitoruje vývoj cen produktů na největších českých e-shopech, včetně uváděné slevy a „původní ceny“, ze které byla sleva vypočítána. Cílem autorů projektu je chránit spotřebitele před nekalými obchodními praktikami e-shopů pomocí reálných dat, ke kterým se jinak nelze jednoduše dostat.
K tomuto účelu slouží rozšíření do prohlížeče, které přímo na webu e-shopu u ceny produktu zobrazí graf s vývojem cen a reálnou slevou. Toto ověření lze provést i přímo na stránce Hlídače za pomocí URL produktu z daného e-shopu.
Nový aktualizovaný dashboard analyzuje uváděné slevy na denní bázi. Denně na něm naleznete aktualizovaný počet produktů ve slevě, stejně jako podíl těch u kterých výše slevy neodpovídá nové směrnici. Dashborad nabídne i proklik na seznamy problémových produktů a zobrazuje i hodnocení autorů projektu s krátkým komentářem i vyjádření e-shopů, o které si autoři sledovaným e-shopům řekli.
Na konci prosince vydala Evropská komise výsledky, které ji nástroj během loňského Black Friday přinesl. Ze sledovaných produktů byla polovina součástí nějaké slevové nabídky v rámci Black Friday. Každá čtvrtá taková nabídka přitom neodpovídala novým pravidlům. Nabídky porušující novou směrnici se objevily na 43 % sledovaných e-shopech.
Na míru vyvinutý nástroj pro Evropskou komisi využíval mimo jiné umělou inteligenci pro sběr cen konkrétních produktů, pořizoval screenshoty daných stránek a automaticky detekoval deklarované slevy, které neodpovídají novým pravidlům. Funguje tedy jako indikace toho, na co se mají místní úředníci zaměřit, i jako automatický sběr důkazů pro popis jednání, které není konzistentní s novým nařízením.
Evropská komise a tým Hlídače shopů už nyní jednají o tom, jak mohou společně i v budoucnu pomáhat chránit spotřebitele.