Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
O tom, že směrnice o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí (Single-use Plastics Drective) přináší celou řadu změn a povinností není pochyb. Do české legislativy budou transponovány prostřednictvím novely obalového zákona č. 477/2001 Sb. a novým Zákonem o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí. Návrhy obou těchto zákonů již zamířily do Senátu.
Jedním z hlavních cílů tohoto legislativního opatření je předcházet dopadu některých plastových výrobků na vodní prostředí a na lidské zdraví. Směrnice stanoví řadu nových povinností pro definované plastové výrobky od snížení spotřeby, omezení uvádění na trh a požadavků na výrobek až po rozšířenou odpovědnost výrobců.
V novele zákona o obalech je stanovena povinnost pro osoby uvádějící na trh nebo do oběhu jednorázové plastové obaly hradit na základě písemné smlouvy obcím náklady vynaložené na úklid odpadu z těchto jednorázových plastových obalů, kterého se osoby zbavují mimo místa určená k jeho odkládání, a na následnou přepravu a zpracování tohoto odpadu. Směrnice tak řeší především napravování důsledků nevhodného chování občanů a upravuje způsob, jak hradit náklady spojené s úklidem, dotříděním nebo odstraněním takto vzniklého volně pohozeného odpadu na ulicích, silnicích, parcích, hřištích apod. Povinné osoby musí mít smlouvy s obcemi, jejichž podíl je minimálně 90 % z celkového počtu obcí ČR a podíl obyvatel žijících v těchto obcích činil minimálně 90 % z celkového počtu obyvatel. Tyto povinnosti mohou výrobci plnit uzavřením smlouvy o zajištění povinností s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM.
Volně pohozený odpad (jinak také littering) je souborem různých typů odpadů všech komodit i velikostí, jejichž společným jmenovatelem je to, že leží mimo místa určená k jejich sběru, tedy mimo nádoby na směsný nebo tříděný odpad či odpadkové koše. Nové povinnosti a také nový způsob evidence se bude týkat níže uvedených obalů a obalových prostředků na potraviny a nápoje:
Analogicky z toho vyplývá, že například obaly od kosmetiky nebo plastové lahve od sirupů, které nesplňují podmínku okamžité spotřeby, nejsou předmětem úhrady nákladů za jejich úklid v souladu s platnou legislativou.
Obdobné povinnosti se budou vztahovat také na výrobce tabákových výrobků a některých hygienických potřeb. Souhrnně lze tedy říci, že na volných prostranstvích měst a obcí se nachází jisté množství různě strukturovaného volně pohozeného odpadu, ale jen malá část bude předmětem úhrady nákladů za jejich úklid v souladu s platnou legislativou.