středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 21. 12. 2022 07:06

Zaměstnanci chtějí benefity na podporu mentálního zdraví

Spolu s rostoucím počtem případů psychických problémů kladou čeští zaměstnanci stále větší důraz na benefity související s podporou duševního zdraví.  Významnou roli začínají hrát dokonce i při výběru nového zaměstnavatele. Z letošního průzkumu asociace ABSL, která v České republice sdružuje firmy z oblasti podnikových, IT a zákaznických služeb, vyplynulo, že programy na podporu mentálního zdraví poskytuje svým lidem již 60 % firem. Meziročně se jedná o nárůst o 15 procentních bodů.

Foto: Shutterstock.com
Benefity na podporu mentálního zdraví poskytuje stále více firem Foto: Shutterstock.com

Přepracování, pandemie covidu a s ní spojená izolace, obavy z války na Ukrajině i plošně rostoucí ceny – to vše stojí za aktuálním nárůstem depresí, úzkostných poruch a závislostí. Podle posledních statistik Ministerstva zdravotnictví ročně přibývají zhruba dvě procenta lidí trpící duševním onemocněním. S nějakou formou duševní nemoci se v České republice svěřuje do péče odborníků 10 % Čechů. Nicméně procento populace, které se s psychickými problémy potýká, bude ve skutečnosti mnohem vyšší.

Dle profesionálních psychologů z Coaching Systems za uplynulé dva roky dokonce téměř trojnásobně vzrostl počet lidí, kteří přichází s úzkostnými stavy, a dvojnásobně těch, kteří bojují s depresemi. Až polovina manažerů je pak ohrožena syndromem vyhoření. „Mezi problémy, se kterými se pravidelně setkávám, jsou také stresové poruchy, poruchy pozornosti a poruchy spánku – zejména v souvislosti s přetížením a nadužíváním home-office. Jako první pomoc při stresové zátěži a syndromu vyhoření je odlehčení a rozložení práce, případně delegovaní nebo změna pracovní náplně. Dále nácvik relaxačních technik a diskuse nad smyslem práce i revize životních hodnot,“ říká Norbert Riethof za Coaching Systems.

Zaměstnanci potřebují podporu a pomoc, aniž by si o ni museli říkat

Tato alarmující čísla spolu se zhoršující se dostupností odborné péče vedou rostoucí počet zaměstnavatelů k zavádění programů na podporu duševního zdraví pracovníků. „Je důležité, aby se o všech těchto problémech otevřeně hovořilo a aby lidé byli schopni rozpoznat jejich příznaky nejen u sebe, ale i u lidí kolem,“ vysvětluje Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, a dodává: „Ve firmách jsou běžná školení na první pomoc při různých zraněních, ale asi málokdo by dokázal reagovat například při záchvatu paniky někoho z kolegů. Spousta lidí si navíc o pomoc neřekne nebo nedokáže příznaky identifikovat. Kromě samotných benefitů na podporu mentálního zdraví proto řada zaměstnavatelů z našeho oboru zavádí například i speciální školení vedoucích pracovníků, která je mají naučit rozpoznat, že někdo v jejich týmu psychicky strádá.“

Benefity na podporu duševního zdraví svých zaměstnavatelů aktuálně poskytuje 60 % firem z oboru podnikových, IT a zákaznických služeb. Nejde přitom jen o již dříve rozšířené a oblíbené mindfulness programy, ale často i o možnost svěřit se se svými problémy profesionálním psychologům či koučům. Právě tento benefit zaměstnanci hodnotí velmi pozitivně. Důvodem je i anonymita – zaměstnavatel vůbec nemusí vědět, že danou pomoc využili.  „Z různých průzkumů vidíme, že při výběru nové práce je trendem zvažovat i wellbeing strategii zaměstnavatele. Náš obor jde tedy správným směrem,“ říká Jonathan Appleton.

Psycholog na telefonu a metody asertivního chování

Možností, jak mohou zaměstnavatele své lidi v oblasti mentální zdraví podpořit, je celá řada. Například v centru sdílených služeb mezinárodní banky KBC, která v ČR zaměstnává již přes 1 000 zaměstnanců, zajišťují v rámci prevence takzvané zdravé týdny s různými workshopy a přednáškami pro prevenci syndromu vyhoření podporu duševního i fyzického zdraví. Klíčový je také jejich Mind Matters program, v rámci kterého svým zaměstnancům nabízí sezení s profesionálními psychology. Koučové pak se zaměstnanci nejčastěji probírají jejich osobní problémy, příznaky a prevenci syndromu vyhoření a evidují i zájem o metody asertivního jednání na pracovišti.

Podobný program nabízí svým zaměstnancům a dokonce i jejich rodinným příslušníkům také společnost Pure Storage, která v ČR provozuje své výzkumné a vývojové centrum. „Abychom našim zaměstnancům a jejich rodinám pomohli vyrovnat se s problémy, jako je stres, úzkost, deprese nebo syndrom vyhoření, poskytujeme jim přístup na linku pomoci, která je k dispozici 24 hodin denně, 365 dní v roce. Je součástí našeho programu Behavioral Health and Employee Assistance, který zahrnuje i individuální terapii či koučink v oblasti duševního zdraví, nejrůznější wellness programy a self-care aplikace, které zaměstnance vedou k pravidelnému odpočinku a fyzické aktivitě. Každý má zdarma přístup až k 20 koučovacím nebo terapeutickým sezením ročně,“ vysvětluje ředitel centra Paul Melmon.

Pomáhá i podpora minorit

S mentálním zdravím pak souvisí i podpora různých skupin na pracovišti. KBC Global Services podporuje například čerstvé rodiče a pomáhá jim, aby dokázali zkombinovat rodičovský a pracovní život. Důležitá je rovněž podpora LGBT+ komunity, kterou KBC podporuje při coming outech a začlenění se do kolektivu. „Faktem je, že v oblasti duševního zdraví můžeme dělat mnoho věcí, ale některé z nich jsou stále stigmatizovány. Je důležitější než kdy jindy, aby zaměstnavatelé podporovali zaměstnance ve snižování rizik stresu, syndromu vyhoření nebo depresí,“ říká Violeta Malár Momiroska za KBC Global Services. Zaměstnavatelé, kteří jsou schopni otevřeně komunikovat a pomáhat svým lidem řešit jejich problémy přispívají nejen ke zdravějšímu pracovnímu prostředí, ale zároveň pomáhají detabuizovat toto téma ve společnosti a tím zlepšovat péči lidí o duševní zdraví.

Články autora Marta Lipovská

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Analýzy

Čtvrtinu dat posílaných z mobilu na internet tvoří obsah na sociální sítě

Při posuzování toku dat v rámci internetu bývalo...
Analýzy

Novou výstavbu kanceláří v Praze provázejí komplikace

V Praze byla ve třetím čtvrtletí dokončena pouze jedna...