středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 5. 12. 2022 16:50

Známe nejlepší projekty Transfera Technology Day 2022

Mléko ze zkumavky, vesmírné čerpadlo a speciální gel na zadržování vody v půdě

Soutěž těch nejzajímavějších českých vědecko-výzkumných projektů pomůže vítězům převést nápady do praxe. Cílem akce je propojení vědy a byznysu. Odborná porota složená ze zástupců investorů i vědy nevybírá jen podle inovativnosti nápadu, ale hodnotila také jejich komerční potenciál.

Foto: Shutterstock.com
Soutěž Transfera Technology Day 2022 ocenila vítěze Foto: Shutterstock.com

„Transfer technologií je zjednodušeně řečeno přenos nápadu do praxe. Zaměřujeme se tedy při hodnocení na to, zda daný nápad může lidem pomoci a jestli má zároveň šanci zvítězit v náročném konkurenčním boji. Bez transferu nemá šanci uspět prakticky žádný projekt,“ vysvětluje Eva Janouškovcová, předsedkyně spolku Transfera, který soutěž pořádá.

Do letošního již 3. ročníku soutěže se přihlásilo přes 30 projektů. Do finálového klání postoupilo 11 nejnadějnějších.

Za vítěze soutěže porota vybrala projekt speciálního magnetického čerpadla Západočeské univerzity v Plzni. Na rozdíl od klasických čerpadel dokáže fungovat bez rotujících mechanických částí. Jeho hmotnost i velikost může být mnohonásobně menší než u běžných čerpadel a je tudíž velmi atraktivní pro vesmírné programy. Díky svým vlastnostem najde uplatnění i v lékařství například v podkožní aplikaci pro dávkování inzulinu.

Na druhé příčce se umístil nápad na výrobu mléka bez chovu dobytka. Vědci z Masarykovy univerzity přišli s postupem, jak pomoci řešit aktuální potravinové i ekologické výzvy. Pomocí biotechnologií jsou schopni vyrobit nutričně plnohodnotné mléko prostřednictvím kultivace živočišných buněk.

Třetí místo získal inovativní hydrogel pro lepší zadržování vody v krajině. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně vyvinula látku, která se ve formě granulí nebo prášku přidá do půdy, a tím zvýší její retenční vlastnosti až o 40 %.

Porota také letos udělila zvláštní cenu Sympatie. Tu získal projekt z dílny Centra dopravního výzkumu na speciální ochranu betonu a asfaltu pomocí lněného oleje. Díky jejich emulzi vydrží povrchy staveb, silnic a dalších až třikrát déle.

„Mám velkou radost, že letošní projekty jsou mimořádně kvalitní. Ukazuje se, že česká věda má obrovský potenciál a díky profesionálnímu transferu technologií se může prosadit i ve světové konkurenci,“ dodala Janouškovcová.

Projekty, které se kvalifikovaly do závěrečného finále, mohou používat označení finalista Transfera Technology Day 2022 a vítězný projekt označení Vítěz Transfera Technology Day 2022. Osvědčení je známkou kvality a může pomoci se zajištěním finanční podpory, zviditelnění a uplatněním. Finálové projekty mají nejlepší předpoklady získat v rámci programu Technologické inkubace agentury CzechInvest až 5 milionů korun.

Soutěž pořádá od roku 2020 spolek Transfera.cz za podpory Úřadu vlády ČR, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlové, agentury CzechInvest, Nadačního fondu Neuron a dalších partnerů (IOCB Tech, I&I Prague, Technologická agentura ČR a vedavyzkum.cz).

Články autora Martin Kovalčík

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené

V novém roce 2025 přejeme úspěch nejen v podnikání

Redakce portálu KomoraPlus.cz přeje všem svým čtenářům nejen...
Nezařazené

Rozvoj Letiště Václava Havla Praha

Letiště Praha, provozovatel největšího českého mezinárodního letiště, podniká...
Nezařazené

Sledujte živě mezinárodní konferenci Klíčové faktory úspěchu

V pátek 6. prosince se slavnostním večer s vyhlášením výsledků...