Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Ve dnech 15. a 16. listopadu se v pražském Kongresovém centru koná Evropské fórum cestovního ruchu. Součástí je i setkání představenstva a Valné shromáždění Evropské komise pro cestovní ruch (ETC). Jedná se hlavně o strategii propagace Evropy jako turistické destinace do roku 2030.
Valné shromáždění ETC se koná dvakrát ročně. Aktuálně v Praze, a to vzhledem k předsednictví České republiky (ČR) v Radě Evropské unie (EU). Jde o setkání nejvyšších představitelů národních turistických centrál států Evropské unie a dalších zemí. Pod hlavičkou ETC se sdružují kvůli propagaci Evropy jako turistické destinace především na vzdálených trzích, společným výzkumům v cestovním ruchu a jednotné pozici při jednání v Evropské unii.
„Lídři evropského turismu se setkávají v Praze, aby prodiskutovali současnou situaci v cestovním ruchu. Letošní léto bylo pro turismus úspěšné, nemůžeme si nicméně nevšímat nástrah, které na nás čekají. Ať už je to geopolitická nestabilita či ekonomická krize,“ říká prezident ETC, Luis Araújo a pokračuje: „Je důležité mít při znovuoživení cestovního ruchu na paměti udržitelnost a digitalizaci. Děkuji CzechTourismu za pohostinnost a za to, že nám poskytnul příležitost sdílet zkušenosti v této oblasti.“
Na druhém letošním setkání se má probrat zejména Strategický rámec aktivit ETC do roku 2030. Týká se efektivního marketingu, udržitelného turismu a zásadního výzkumu. Schvalovat se má také akční plán programu kofinancovaných kampaní na rok 2023 podpořených Evropskou komisí. Do několika z nich se spolu se státy Visegrádské čtyřky hlásí i Česká republika reprezentovaná Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism. Pokud v otevřeném výběrovém řízení uspěje, bude mít šanci zdvojnásobit rozpočet investovaný do kampaní z prostředků Evropské unie a získat zdroje navíc k vlastnímu rozpočtu v hodnotě desítek tisíc eur.
„Členství české republiky v Evropské turistické komisi je zásadní pro prohlubovaní spolupráce s ostatními státy Evropy a zároveň skvělá příležitost pro externí financování aktivit propagujících Evropu a v ní i Českou republiku,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Především na vzdálených trzích jako jsou Spojené státy či Japonsko, je Evropa často vnímána jako samostatná destinace. Turisté z těchto zemí na cestách málokdy zůstanou v jednom státě. Proto je důležité spolupracovat na jednotné propagaci Evropy a aktivně se účastnit platforem, které ETC nabízí.“
Evropská turistická komise vznikla v roce 1948. Jde o jedinečné a významné sdružení turismu. Zastupuje národní organizace cestovního ruchu evropských zemí a posiluje udržitelný rozvoj Evropy jako turistické destinace. V současné době má 35 členů. Česká republika je plným členem od roku 1995.