Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Česká vláda schválila nový Strategický plán společné zemědělské politiky (SZP) na období 2023-2027. Plán se zaměřuje na udržitelné zemědělství a ekologické hospodaření s ohledem na životní prostředí. Celkem zemědělci, potravináři a lesníci získají prostřednictvím plánu necelých 200 mld. Kč z evropského a národního rozpočtu.
Hlavní novinkou v novém Strategickém plánu je zavedení podpory na první hektary ve výši 23 %. Tato platba bude určena na prvních 150 hektarů všech zemědělských podniků bez ohledu na jejich velikost. Tím by se měly výrazně podpořit menší zemědělci. Další změnou je důraz na nové zemědělské postupy šetrné ke krajině. Zemědělci hospodařící na silně erozně ohrožených polích nebudou moci pěstovat jednu plodinu na ploše větší než 10 hektarů. Budou muset pole rozčlenit ochrannými pásy, krajinnými prvky nebo prostřídáním více plodin. Tato podmínka se týká přibližně 4 % výměry orné půdy.
107 mld. Kč na přímé platby
89 mld. Kč na investice pro rozvoj venkova
125 mil. Kč na sektor vína
50 mil. Kč na včelařství
V roce 2024 však dojde k výraznému rozšíření erozně ohrožených ploch, čímž bude omezení platit na téměř 17 % výměry orné půdy v ČR. Nově budou moci zemědělci získat také dotaci, pokud použijí postupy precizního zemědělství. I nadále pak budou moci čerpat investiční dotace na technologie. Podpora rozšiřování těchto technologií a postupů do praxe bude podle ministerstva jedním z klíčových faktorů rozvoje zemědělství, které bude šetrnější k životnímu prostředí, lépe ochrání přírodní zdroje, biodiverzitu a přispěje ke kvalitě a bezpečnosti potravin. V neposlední řadě zahrnuje Strategický plán SZP podporu podnikatelských aktivit s důrazem na zemědělskou prvovýrobu a následné zpracování zemědělské produkce, stejně jako motivaci vstupu mladých lidí do zemědělství. Podpora půjde rovněž do lesního hospodářství. Plán musí ještě schválit Evropská komise.