čtvrtek 23. ledna 2025
ikona hodiny 2. 6. 2022 10:52

Nábytek výrobců, kteří porušují lidská práva, nepatří na trh!

Evropská komise otevírá diskusi o nové legislativě, která efektivně znemožní dovoz produktů vyrobených „nucenou prací“. Asociace českých nábytkářů uvítá, pokud mezi sledovanými produkty bude i nábytek. Přitom nábytku z potenciálně problematických území se jenom do České republiky doveze každý rok za miliardy korun.

Tomáš Lukeš autor

tajemník Asociace českých nábytkářů

Foto: Shutterstock.com
Evropa nechce produkci výrobců, kteří porušují lidská práva Foto: Shutterstock.com

Evropská komise otevírá legislativní iniciativu s cílem nalézt nástroj, který pomůže efektivně potírat umisťování výrobků vyrobených nucenou pracovní silou na trhu EU (zákaz prodeje). Zákaz by měl zahrnovat jak domácí výrobky z EU, tak importované produkty. Záměr je vytvořit nový nástroj založený na mezinárodních standardech a spojit existující horizontální a sektorové iniciativy EU. Již na 2. června je zorganizována cílená konzultace, jejímž cílem je shromáždění názorů evropských sektorových sociálních partnerů. AČN se Evropské komisi vyjádří do 14. června, kdy je stanoven konečný termín pro zaslání písemných vyjádření.

Pro informaci uvádíme, že v roce 2021 byl do České republiky dovezen nábytek v hodnotě 29,8 miliard Kč. Z toho činí 5,45 miliard Kč import z Číny, včetně problematického Hong Kongu nebo vysoce rizikového Sin-ťiangu, kde žijí utlačovaní Ujguři. Z Vietnamu byl v loňském roce do ČR přivezen nábytek v hodnotě 345 816 milionů Kč z Vietnamu, z Turecka pak v hodnotě  275 638 milionů Kč.

EU již za závažné porušování lidských práv po celém světě uložila sankce. Mezi porušení, na něž se Rada zaměřila, patří rozsáhlé svévolné zadržování Ujgurů v čínském Sin-ťiangu. Problematické z pohledu porušování lidských práv jsou ovšem i Vietnam a Turecko.

„Vietnam je jednou z nejméně svobodných zemí a situace se zhoršuje od nástupu nového politického vedení v roce 2016. Všechny složky moci jsou kontrolovány Komunistickou stranou a opakovaně zde dochází k potlačování politických a občanských práv.  Svoboda slova a přístup k informacím jsou znemožňovány cílenou cenzurou. Aktivisté či jednoduše obyčejní lidé, kteří se snaží o zveřejňování informací o pravém stavu společnosti či o případech korupce, jsou zastrašováni a vězněni. Často se jedná o nezávislé bloggery, novináře a aktivisty,“ uvádí se ve zprávě organizace Člověk v tísni.

Turecko je zase zemí, která – pokud jde o verdikty Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) – v posledních více než 60 letech porušuje lidská práva z evropských zemí nejvíce. Dalšími státy jsou podle mezinárodních statistik Rusko, Itálie, Ukrajina a Rumunsko.

Je tedy patrné, že dodržování lidských práv a nucená pracovní síla nejsou problémem pouze třetích zemí, ale jsou problémem i některých zemí v rámci Evropské unie. Pro českého zákazníka je zde již několik let velmi užitečné vodítko, jak se vyhnout problematickému nábytku i problematickým firmám, a to využít vyhledávač prověřených firem, které jsou vázány morálním kodexem podnikatele ve výrobě nábytku www.nabytek-jistota.cz.

Články autora Tomáš Lukeš

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené

V novém roce 2025 přejeme úspěch nejen v podnikání

Redakce portálu KomoraPlus.cz přeje všem svým čtenářům nejen...
Nezařazené

Rozvoj Letiště Václava Havla Praha

Letiště Praha, provozovatel největšího českého mezinárodního letiště, podniká...
Nezařazené

Sledujte živě mezinárodní konferenci Klíčové faktory úspěchu

V pátek 6. prosince se slavnostním večer s vyhlášením výsledků...