Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Česká vláda musí brát evropské předsednictví vážně a vnímat jeho význam pro obnovu postavení ČR v Evropě i pro zrychlení transformace české ekonomiky. Během úvodního kulatého stolu k předsednictví ČR Radě EU v Hrzánském paláci to Hospodářská komora včera sdělila ministrovi pro evropské záležitosti Mikuláši Bekovi i zástupcům Parlamentu ČR. Za hlavní výzvy považuje Komora vyjednávání v otázkách klimatické politiky, energetiky a podpory digitálního byznysu.
„Předsednictví EU je pro Českou republiku příležitostí chopit se vůdčí role vyjednávání v rámci legislativního procesu a upřednostnit témata, ke kterým má naše země blízko. Hovořím zejména o klimatickém balíčku Fit for 55. Boj s klimatickou změnou může být velkou příležitostí pro modernizaci české ekonomiky, ale pravidla musíme nastavit realisticky, tak, aby nevedla k šokovému zdražování energií, a členským státům umožnila nákladově efektivní cestu k dosažení klimatických cílů,“ sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že zelená tranzice pro podniky znamená vysoké investiční náklady do infrastruktury, technologií, inovací i lidí.
Podnikatele dnes podle Hospodářské komory nejvíce trápí problémy, jako je vysoký růst inflace tažený cenami energií, nedostatek klíčových komponent, ale i nedostatek kvalifikovaných pracovníků. „České předsednictví přichází v době, kdy celá Evropa prochází velkou změnou ve snaze posílit svou pozici vůči dalším částem světa. Máme šanci ukázat, že dokážeme hledat a prosazovat smysluplná řešení a využít českou zkušenost úspěšné průmyslové země. Vzhledem k tomu, jak citlivá témata české předsednictví čekají, je pro jeho úspěch důležitá nejen plná politická podpora a velké nasazení, ale i efektivní komunikace mezi vládou, parlamentem a podnikatelskou veřejností, na kterou dohody vzniklé během českého předsednictví dopadnou,“ upozorňuje viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Zde naleznete brožuru s hlavními prioritami Hospodářské komory k evropskému předsednictví.
BrozuraPriorityHK_cz
Zobrazit„Z našeho pohledu je klíčovou prioritou vnitřní trh, který podnikatelé vnímají jako zásadní přínos integrace. Usilujeme, aby z vnitřního trhu zmizely překážky podnikání a zbytečná administrativa. Při plnění zelených cílů by evropské instituce neměly opomíjet zásadu „mysli nejdříve na drobné podnikatele“ a nevytvářet další administrativní zátěž či ohrožovat konkurenceschopnost našich firem ve světě. Značně nás v tomto ohledu znepokojuje připravovaný návrh k udržitelné správě a řízení společností. Řada firem dnes z vlastní vůle takové kroky činí a nezapomínejme, že čestnost a zodpovědné chování nelze přikázat zákony, postihovat lze jen nelegální praktiky,“ dodává Dlouhý.
Kulatého stolu Hospodářské komory se zúčastnili také zástupci Francie, po níž ČR v půlce roku evropské předsednictví přebírá, a Švédska, které se vedení Rady EU ujme začátkem roku 2023 a naváže na práci České republiky. Se členy Hospodářské komory o prioritách českého předsednictví diskutovali také náměstci ministrů klíčových resortů.
Hospodářská komora bude v dialogu se státem pokračovat v následujících týdnech sérií odborněji zaměřených kulatých stolů k jednotlivým hospodářským a společenským tématům českého předsednictví.