Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Česká platforma BrikkApp nově spouští možnost přímého investování. Nejnižší částka, kterou lze investovat, je 1 000 Kč. Platforma umožňuje participovat na výnosech z realitních projektů z České republiky, Rakouska, Německa a Nizozemí, a to již na pěti platformách v první fázi. Jde formu crowdfundingu s nízkým rizikem.
„Aktuálně je v Evropě více než 160 nemovitostních crowdfundingových platforem a pro běžného uživatele je tento trh nepřehledný, a to především při investování mezinárodně,“ deklaruje úvodem Jan Večerka, zakladatel a CEO aplikace BrikkApp, brikkapp.cz.
Nově může uživatel BrikkAppu využívat srovnávací nástroje a především přes aplikaci přímo investovat, a to již od 1 000 Kč. Zásadně se tak rozšířily stávající funkce jako možnost vyhledávat informace o trhu crowdfundingu v nemovitostech, prozkoumávat zajímavý blog, kde může uživatel získávat relevantní poznatky a přístup ke zprávám o vývoji trhu a vyhledávat crowdfundingové platformy pomocí „crowd scanneru“.
Česká republika, Rakousko, Německo a Nizozemí jsou země, ve kterých lze nyní přes BrikkApp investovat. „Naším cílem je nabízet příležitosti platforem z regionů, které mají stabilní investiční prostředí, a tím redukovat investiční riziko našich investorů,“ vysvětluje volbu destinací Jan Večerka. V budoucnu se plánuje rozšíření o Baltské země a Británii.
Výnos u nemovitostních crowdfundingových příležitostí se obvykle pohybuje mezi 6 až 12 procenty, což znamená, že s tímto investováním je určité riziko spojené. Výhodou je ale fyzické aktivum, které má vždy hodnotu. Z tohoto důvodu je riziko absolutní ztráty vložené investice velmi nízké.
Realitní crowdfunding, příležitost pro všechny
Investování přes Brikkapp využívá principu crowdfundingu, v rámci kterého se dá zapojit do dvou základních typů investičních příležitostí: ekvita a dluh. V případě ekvity se investor stává kapitálovým investorem (akcionářem) ve společnosti, která vlastní příslušnou nemovitost. V případě dluhových investic, investor půjčuje peníze projektové společnosti, která má na starosti příslušný projekt. Technicky tak investor participuje na výnosu z realitního projektu.
Realitního crowdfunding je skvělý nástroj, díky němuž mohou lidé využívat investiční příležitosti, které byly dříve přístupné pouze velmi bohatým jednotlivcům. „Myslím, že je to velký trend pro generaci mezi 25 a 40 lety. Tam dochází k výrazné změně, když je srovnáte s jejich rodiči, kteří, pokud chtějí investovat, tak prostřednictvím svého finančního poradce a nějakého fondu,“ říká Jan Večerka CEO BrikkApp. Mladší investoři preferují větší kontrolu a investují spíše online.
Platforma BrikkApp má v nynější době něco přes 1 000 uživatelů a jejich počet se s novými funkcemi zvyšuje. Za jejím úspěchem stojí sourozenci Jan a Jana Večerkovi. Těm se okolo jejich prvního projektu Coding Bootcamp Praha, codingbootcamp.cz, podařilo vytvořit silný technický tým a díky této příležitosti získali prostor věnovat se i dalším startupovým nápadům a propojit zkušenosti s tradičním realitním odvětvím a online světem. Na rozjezd nového projektu získali investici 15 milionů.