Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Asociace hotelů a restaurací reaguje na vyjádření ministra Síkely v PSP ČR k připraveným dotačním programům.
Vláda by se měla jednoznačně vyjádřit k očekávání podniků, postižených opatřeními vlády v době nouzového stavu, zda spustí programy připravené předchozí vládou. Podle vyjádření pana ministra Síkely v PSP ČR, se kompenzace nedostaly k malým a středním podnikům a finanční prostředky byly vyváděny do zahraničí. Přitom nebyly předložena žádné konkrétní informace a data k uvedenému tvrzení.
HK ČR již v říjnu vydala data k programu Covid nepokryté náklady a Covid 21. V prvním bylo podáno 8 196 žádostí, ve druhém pak 14 598 žádostí. Programy kryly ztráty podnikatelů maximálně do 40 % a tedy v minulosti alespoň částečně kompenzovaly ztráty podnikatelů a umožnily jim přečkat velmi těžké období, kdy byla jejich podnikatelská činnost státem omezena. Stejná situace nastala v období nouzového stavu listopad–prosinec, kdy byly zcela nepochopitelně zrušeny adventní trhy. Navíc byl omezen provoz restaurací a zpřísnilo se opatření pro využívání například ubytovacích a stravovacích služeb pouze na O–N. Tentokrát však bez jasné informace nové vlády, zda a kdy bude tyto ztráty alespoň částečně kompenzovat.
Podle průzkumu AHR ČR uvedená opatření přinesla jen v prosinci propad tržeb ubytovacích a stravovacích zařízení další dvoutřetinový propad tržeb a prakticky 90% storna již předem dohodnutých skupinových akcí.
Obsazenost prosinec 2021 se pohybovala v horských střediscích v průměru na 40 %, v ostatních oblastech do 30 %. Výhled obsazenosti na leden–únor 2022 je v horských oblastech do 50%, ostatní do 20%.
Období vánočních svátků a nového roku je tradičně obdobím vysoké sezóny jak pro gastronomická, tak ubytovací zařízení. Ztráty v této době jsou tedy pro mnohé podnikatele zcela zásadní před nadcházející velmi nízkou sezónou ve městech a rekreačních oblastech. Pro horské podniky je pak zimní období časem, kdy generují více než polovinu celkových tržeb, takže již druhý rok zásadních omezení je pro mnohé podnikatele likvidační.
Jak patrno, také leden a únor přinese již druhým rokem podnikatelům v cestovním ruchu a pohostinství další zásadní ztráty, které opakovaně ohrožují existenci jejich podniků. Pokud vláda neobnoví pro měsíce leden–únor program Antivisrus B, případně nezaveden Kurzarbeit, uvažuje 70% podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách o dalším propouštění zaměstnanců a to v průměru o více než třetinu stávajících stavů.
Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu dodává: „Situace v postižených oborech je skutečně kritická a výhledy na zlepšení v nejbližších dvou měsících jsou zcela nereálné. AHR ČR očekává jasné stanovisko MPO, případně urychlené jednání o formě kompenzací za předešlé dva měsíce.“
Podnikatelé stále marně čekají na jasné vyjádření současné vlády, jak se ke kompenzacím připraveným předchozí vládou postaví. Tato vláda přitom deklarovala, že bude více transparentní a bude lépe komunikovat.