pátek 24. ledna 2025
ikona hodiny 16. 12. 2021 08:01

Uchazeči o práci se nadhodnocují

Již třetí rok StartupJobs sleduje požadavky na plat ve startupech. Trend větších nároků na odměnu stále roste. Oproti nim však tento rok samotná výše platů spíše stagnuje. Průzkumu portálu se letos zúčastnilo 1 480 respondentů, což je o 50 % více než v minulém roce. Největší rozdíl mezi průměrnou a požadovanou mzdou je dle dat StartupJobs u seniorních IT pozic – jedná se zhruba o 20 %. Nadhodnocování ve srovnání s minimální akceptovatelnou mzdou je zase nejvýraznější u juniorních kreativců. Ti si v průměru říkají o 22 % více, než jsou ochotni přijmout, zároveň však berou v průměru nejvíce proti své nejnižší toleranci, a to o 14,3 %.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

„Platy se i přes nepříznivou situaci oproti minulému roku ve startupech trochu zvedly. V průměru je to z odpovědí dotázaných asi o 2 tisíce korun. Jediní, kdo jsou ochotni v současné situaci akceptovat plat pod 30 000 Kč, jsou junioři v administrativě. Nejvíce se v tomto ohledu nadhodnocují mladí kreativci, kteří si říkají o více než pětinu akceptovatelné částky, ta je však o 14,3 % nižší, než je reálný průměr, což je největší rozdíl napříč obory. Jsou tedy nejdál od pomyslného minima,“ říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

 

Graf: StartupJobs
Graf: StartupJobs

O StartupJobs

StartupJobs je česká online platforma, která se specializuje na to, aby pomohla startupům nalézt ty správné lidi. Již 20 tisíc lidí zde našlo svou práci snů ve více než 2 200 firmách. Není to ale jen pracovní portál, je to také vstupní brána do tohoto inovativního a neustále se vyvíjejícího prostředí. StartupJobs pomáhá lidem hledat a najít smysluplnou práci a startupům získávat talentované zaměstnance. StartupJobs vnáší inovace také do světa HR – byl mezi prvními, kteří začali efektivně využívat inzerce pracovních pozic na Facebooku a výkonnostního marketingu obecně pro získávání kvalitních kandidátů. Práci zde hledají především ti, kteří preferují moderní pojetí firemní kultury před korporátem a chtějí se podílet na inovativních řešeních, které živé startupové prostředí nabízí.

Graf: StartupJobs
Graf: StartupJobs

Ajťáci vědí, že je o ně zájem

O seniorní IT experty je mezi startupy poslední léta velký boj. Oni jsou si toho vědomi a je to vidět i na jejich požadavcích. Ze všech oborů požadují nejvíce peněz. Senioři v tomto oboru si říkají zhruba o 115 tisíc korun. Nikdo jiný si dle našich dat v průměru neříká o finanční ohodnocení ani přes 90 tisíc korun. Zároveň je však rozdíl mezi průměrnou požadovanou a průměrnou reálnou mzdou u seniorních ajťáků největší, protože se jejich plat pohybuje kolem 95 tisíc korun, což je 19,77% rozdíl. Nejvíce při zemi jsou v tomto ohledu seniorní obchodníci, ti si říkají jen o 5,51 % více, než reálně dostanou.

„Náš průzkum pomáhá nejenom nám, ale i lidem a firmám v oboru se orientovat v aktuální situaci na trhu. Startupy nemají s náborem na začátku svého působení velké zkušenosti, takže potřebují aktuální data, aby dokázaly nabídnout konkurenceschopné podmínky. Naopak uchazeči vidí, jestli nejsou platově podhodnoceni. Současný stav však můžeme hodnotit pozitivně, protože dle průzkumu jasně vychází, že nikdo nebere méně, než je jeho akceptovatelná mzda. Minimálně je to o 4,2 % více a maximum činí 14,3 %,“ dodává Mikschik.

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Schodek státního rozpočtu v roce 2024 dosáhl 271 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu dosáhl v minulém roce 271,4...
Trendy

Co čeká logistiku a e-commerce v roce 2025?

E-commerce se vloni po pár letech poklesů a...
Expertní pohled

OSINT předchází útokům hackerů a nekalým praktikám

Zkratka OSINT (Open Source Intelligence) označuje sběr, zpracování...