středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 9. 12. 2021 11:25

Hospodářská komora: Firmy i domácnosti musí počítat s tím, že se drahé energie v roce 2022 propíší do celé ekonomiky

Ceny vinou energií porostou i příští rok

Až 83 % účastníků šetření HK ČR bude nuceno zdražit, a to především v důsledku vývoje cen energií a dalších vstupů. Situace souvisí mj. se skokovým nárůstem cen elektřiny i plynu na trhu, ale i s krachy několika distribučních společností, kvůli kterým musely firmy přecházet na nové smlouvy, často s násobně vyššími cenami za energie. Vyplývá to z nových šetření Hospodářské komory, která dnes představil její prezident Vladimír Dlouhý.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Vysoké ceny elektřiny se v anketě Hospodářské komory ukázaly jako faktor, který ze všech nákladových položek nejvíce ovlivní podnikání v roce 2022. Až za elektřinou se umístily další vstupy, které v posledních měsících zažily výrazný růst – náklady na pracovní sílu nebo ceny pohonných hmot. „Právě elektřina je nejcitlivějším nákladem pro třetinu oslovených firem. V této situaci mnoha podnikatelům nezbývá nic jiného, než vyšší náklady promítnout do vyšších cen svého zboží a služeb. Řada podnikatelů se nicméně snaží zmírnit nárůst výstupních cen snížením svých vlastních marží,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Měl by více zasáhnout stát

V souvislosti s krachem Bohemia Energy a dalších dodavatelských společností Komora zjišťovala, nakolik tento fakt zasáhl firmy. Na 88 % podnikatelů, kteří se zapojili do ankety a jichž se konec dodavatelů energií dotkl, se domnívá, že jsou stávající státní opatření nedostatečná. Hlavním důvodem je, že opatření jsou cílena primárně na domácnosti a nezohledňují specifické postavení firem. Těm přitom platby za energie v posledních týdnech stouply nejčastěji o 300 %.

„Řešením problému je plošná regulace cen energií tam, kde to umožňují pravidla Evropské unie. Jedná se například o podstatné snížení příspěvku na obnovitelné zdroje energie. Podnikatelé jsou i pro větší regulaci alternativních dodavatelů, u nichž nebylo zpravidla dosud jisté, že jsou schopni obstarat dostatečný objem elektřiny a plynu pro všechny své nasmlouvané klienty,“ říká Dlouhý. „Významný poznatek je ovšem i to, že velká část respondentů současné zásahy státu naopak zcela odmítá,“ dodává.

Klimatická politika – další riziko

Na budoucí vývoj cen energií bude mít podle Komory vliv také klimatická politika EU. Unijní balíček Fit for 55 se může negativně podepsat na konkurenceschopnosti české energetiky. „Pokud chceme udržet energetickou soběstačnost České republiky, musíme na evropské úrovni prosadit celou řadu změn klimatických cílů. Není možné, aby nerespektovaly rozdílné energetické mixy jednotlivých členských zemí. Balíček v předkládané podobě by na vyšších účtech v dalších letech pocítily hlavně domácnosti a firmy,“ dodává Vladimír Dlouhý, který s konkrétními výhradami Hospodářské komory k Fit for 55 koncem minulého týdne seznámil české europoslance.

Pro Českou republiku je podle Hospodářské komory klíčová hlavně energie z jádra a přechodně také ze zemního plynu. Unie by proto tyto energetické zdroje neměla diskriminovat či dokonce vylučovat. „Požadovat dlouhodobou energetickou soběstačnost a přitom se spoléhat jen na obnovitelné zdroje je pro nás nesplnitelné. Požadujeme proto úpravu evropské taxonomie a zařazení jádra mezi bezemisní zdroje. Zemní plyn samozřejmě není bezemisní zdroj, ale Evropská komise jeho využití musí akceptovat na nastávající přechodné období, minimálně do roku 2050,“ uzavírá Dlouhý.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené

V novém roce 2025 přejeme úspěch nejen v podnikání

Redakce portálu KomoraPlus.cz přeje všem svým čtenářům nejen...
Nezařazené

Rozvoj Letiště Václava Havla Praha

Letiště Praha, provozovatel největšího českého mezinárodního letiště, podniká...
Nezařazené

Sledujte živě mezinárodní konferenci Klíčové faktory úspěchu

V pátek 6. prosince se slavnostním večer s vyhlášením výsledků...