pátek 24. ledna 2025
ikona hodiny 25. 11. 2021 16:09

Pětina kandidátů se nepřihlásí na nabídku bez uvedené odměny

Práci aktivně hledá více než čtvrtina lidí

Nejnovější průzkum StartupJobs ukazuje, že 23,2 % z 1480 dotázaných není v současné chvíli zaměstnáno či nepodniká, přestože se 26,3 % kandidátů aktivně hlásí na nabídky. Ze situace vyplývá, že firmy shánějí opravdu jen ty nejlepší kandidáty. Většina lidí novou práci nehledá, ale je případně otevřena novým příležitostem. Pouze 27,4 % dotázaných je spokojeno se současnou pozicí.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Účastníci průzkumu všeobecně chtějí práci na hlavní pracovní poměr. Ten jich preferuje 63,9 % a chtějí pracovat na plný úvazek (70,4 %). Celý průzkum portálu StartupJobs do hloubky mapuje současnou situaci na pracovním trhu.

„Pravidelně sbíráme informace z mnoha částí startupové scény. V tomto průzkumu jsme se zaměřili na uchazeče, na jejich aktuální kariérní situaci a profesní background. Odpovědělo nám jich téměř 1500. Přinášíme tak unikátní pohled na současný stav uchazečů o práci, nejen ve startupovém prostředí,” říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Pohled skrze data

I právě v důsledku pandemie covid-19 pracuje nejvíce dotázaných, konkrétné 507 (34,3 %), kompletně v remote režimu. Každý den dochází do kanceláří pouze čtvrtina. Většina oslovených, přestože mají profil na portálu StartupJobs, ve startupu aktuálně nepracuje (79,7 %), což ukazuje, že i korporáty a další firmy umožňují zaměstnancům home office bez problémů. „Vidíme, že tento trend bude jen pokračovat. Už teď víme o řadě společností, které se rozhodly kanceláře úplně zrušit, protože zjistily, že dokáží dělat byznys i bez nich,” komentuje Mikschik.

Lidé, kteří odpověděli, že ve startupech pracují, v tomto prostředí chtějí zůstat. Nejvíce jim vyhovuje otevřené kultura, flexibilní pracovní doba a možnost volby vlastního dresscodu. Většina dotázaných se považuje za seniorní (58,7 %) a lidí s praxí více než 6 let je mezi nimi 41,6 %. Pokud respondenti hledají práci, tak si ji pečlivě vybírají. Pouze 17 % se hlásí na více než 10 nabídek.

Škola jako (ne)základ kariéry

Dotázaní pracují z nadpoloviční většiny (55,3 %) v oboru, který vystudovali. Avšak jen 41 % z nich tvrdí, že je škola na kariéru připravila dostatečně. Skoro 70 % udává, že získali kvalifikaci pro současnou pozici pomocí samostudia. 872 dotázaných má nějaký vysokoškolský titul. Největší samostatnou skupinu tvoří se 37,3 % lidé s maturitou.

„Na posledních datech je jasně vidět, že škola není automaticky vstupenkou k vysněné kariéře. Určitě jsou obory, ve kterých se bez ní neobejdete, ale i z odpovědí našich uživatelů je patrné, že ne vždy vás dostatečně připraví na nadcházející kariéru. Řada z nich získala zkušenosti pro vykonávání současné pozice samostudiem, kurzy či školeními,” dodává Mikschik.

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Analýzy

Čtvrtinu dat posílaných z mobilu na internet tvoří obsah na sociální sítě

Při posuzování toku dat v rámci internetu bývalo...
Analýzy

Novou výstavbu kanceláří v Praze provázejí komplikace

V Praze byla ve třetím čtvrtletí dokončena pouze jedna...